Jak spędzać mniej czasu na siedząco? Naukowcy radzą

 

Jak spędzać mniej czasu na siedząco? Naukowcy radzą


Opublikowane w sob., 28/11/2015 - 08:58

Ruch i wszelka aktywność fizyczna pomaga utrzymać serce i cały układ krążeniowo- oddechowy w dobrym zdrowiu. Zależność między aktywnością fizyczną i sercem została zbadana przez naukowców na wszelkie sposoby i dosyć dobrze udowodniona.

Tym razem jednak badacze z Kanady, postanowili się przyjrzeć sytuacji, gdy choroby układu krążenia już się pojawiły. Okazuje się, że ruch może być dobrym uzupełnieniem leczenia, rodzajem rehabilitacji dla osób z chorobą niedokrwienną serca, tyle że nie jest to sposób szeroko stosowany.

Naukowcy przez 9 dni monitorowali osoby z chorobą niedokrwienną serca, oceniając ile czasu spędzają w ruchu, a ile na siedząco. Chorzy mieli na sobie czujniki zapisujące ich aktywność w ciągu 10 godzin każdego dnia.

Chociaż aktywność fizyczna oznacza lepszą wydolność i mniejsze BMI, pacjenci większość czasu spędzali w pozycji siedzącej. Na oglądaniu telewizji, komputer lub jazdę samochodem poświęcali nawet 8 godzin dziennie. Przy czym mężczyźni siedzieli dłużej niż kobiety.

Tak długi czas siedzenia pogarszał stan chorych, nawet jeżeli przez resztę czasu pozostawali aktywni, dlatego naukowcy opracowali zestaw prostych rekomendacji, które mają pomóc zwiększyć czas aktywności w ciągu dnia. Brzmią one następująco.


  • Podnieś się i poruszaj co 30 minut
  • Podczas przerw na reklamę w telewizji stój, a jeszcze lepiej poćwicz
  • Ustaw minutnik, by przypominał o regularnych przerwach od biurka
  • Podczas lunchu wychodź na zewnątrz zamiast jeść przed komputerem
  • Lepiej idź do łóżka, zamiast siedzieć przed telewizorem, przynajmniej odczujesz korzyści ze snu
  • Kontroluj swoje zwyczaje związane z aktywnością fizyczną, by dowiedzieć się, w jakich sytuacjach siedzisz najwięcej

Zdaniem autorów badania czas siedzenia i aktywności, to dwie równie ważne zmienne wpływające na stan zdrowia. Należy jednocześnie skracać czas siedzenia, ale też pilnować, by nie zrezygnować przy tym z ćwiczeń fizycznych.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce