Jak uniknąć mdłości i wymiotów na mecie?

 

Jak uniknąć mdłości i wymiotów na mecie?


Opublikowane w pon., 10/02/2014 - 09:36

Widok biegacza wymiotującego na mecie nikogo nie dziwi. Ale można tego uniknąć.

Według magazynu The Jogging International, od 20-40% biegaczy cierpi na różnego rodzaju problemy trawienne. Dotyczy to biegaczy na różnym poziomie zaawansowania, ale częściej występuje u początkujących i tam, gdzie wysiłek jest bardziej intensywny. Zaczyna się od cofania kwaśnej zawartości żołądka do przełyku (refluks) i uczucia mdłości. Przyczyn tego zjawiska jest wiele.

Wczoraj pisaliśmy, że przyjmowanie leków przeciwbólowych przed startem, może zakończyć się właśnie problemami ze strony układu pokarmowego i często bywa przyczyną wycofania się z rywalizacji. Francuski magazyn na swojej stronie internetowej zwraca uwagę, że równie ważne są: jedzenie przed biegiem, zmniejszenie wydzielania śliny, stres i inne czynniki. Co z tym zrobić? The Jogging International proponuje:

  • Ostatni posiłek 4 godziny przed biegiem, dokładnie żując każdy kawałek. Brazylijscy naukowcy pracujący dla marki Gatorade, którzy zebrali dane z różnych badań na ten temat, polecają unikać produktów mlecznych, o dużej zawartości błonnika i napojów z dużą zawartością fruktozy;
  • Pamiętać o nawadnianiu organizmu. Godne polecenia są napoje hipotoniczne;
  • Nigdy nie testować nowych produktów;
  • Wybierać raczej płyny niż posiłki stałe podczas biegu;
  • Unikać ucisku wokół talii, czyli nosić luźne ubranie;
  • Unikać stresu. To zawsze łatwiej powiedzieć niż zrobić. Kilka ciekawych metod na przygotowanie umysłu do długiego wysiłku, zwłaszcza do ultramaratonów zaproponował w rozmowie z naszym portalem Wojciech Herra, ekspert serwisu www.psychologiasportu.pl.
  • Nie zaniedbuj rozgrzewki. Jest ważnym przygotowaniem do wysiłku.

Chociaż wymioty nie zawsze są objawem jakiegoś poważnego schorzenia, w przypadku ich nasilenia, trzeba rozważyć rezygnację z biegu. Na dłuższą metę grożą odwodnieniem.

IB

Źródło:

http://www.jogging-international.net/sante-forme/articles/en-finir-avec-les-vomissements

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce