Kobiety ciężej pracują podczas wysiłku

 

Kobiety ciężej pracują podczas wysiłku


Opublikowane w pon., 14/03/2016 - 13:50

Podczas wysiłku fizycznego rośnie zapotrzebowanie na tlen. Ćwiczący oddychają częściej, a przez to ich mięsnie oddechowe są zmuszone do cięższej pracy i zużywają więcej energii. W badaniu przeprowadzonym z udziałem 18 wolontariuszy okazało się , że kobiety mają inne zapotrzebowanie na tlen niż mężczyźni.

Podczas wysiłku submaksymalnego (60-70% VO2max) i maksymalnego, mięsnie oddechowe (np. przepona i mięśnie wokół klatki piersiowej) wykonują u kobiet cięższą pracę i mają większe zapotrzebowanie na tlen. Oznacza to, że kobiety zużywają więcej energii podczas ćwiczeń, gdyż dostarczany tlen jest w znacznej mierze przekierowywany do mięśni oddechowych.

Eksperymenty trwały 4 dni i były wykonywane na rowerze stacjonarnym. Każdego dnia zmieniały się zasady badań. Jednak za każdym razem kobiety ponosiły większe koszty organizmu związane z oddechem. Zdaniem autorów taki wynik może się przekładać na konieczność większego przepływu krwi przez obszary oddechowe, a przez to, te przepływy, mogą się  zmniejszać w innych częściach ciała i mieć wpływ na mniejszą wydolność organizmu.

Niektóre wnioski wymagają dalszych badań, ale autorzy nie wykluczają, że podczas intensywnego wysiłku może następować zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie oddechowe kosztem mięśni nóg i np. serca. Może to również prowadzić do zmęczenia.

Wnioski z tych badań są istotne nie tylko dla zawodniczek uprawiających sporty wytrzymałościowe, ale także w leczeniu chorych na schorzenia płuc. Zmniejszona wydolność płuc w połączeniu z cięższą pracą mięśni prowadzi do większego zapotrzebowania energetycznego u kobiet. Różnice płci powinny więc być brane pod uwagę podczas leczenia.

IB

Źródło: http://www.eurekalert.org, http://onlinelibrary.wiley.com

Fot: https://www.flickr.com/photos/tomsaint/


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce