Lepiej być szczupłym niż... w dobrej kondycji

 

Lepiej być szczupłym niż... w dobrej kondycji


Opublikowane w wt., 22/12/2015 - 12:18

Aktywność fizyczna i dobra forma mają wiele zalet. Zapobiegają chorobom, pozwalają utrzymać prawidłową wagę, a nawet obniżają ryzyko przedwczesnych zgonów. Badania szwedzkich naukowców z jednej strony wszystko to potwierdzają, jednak obserwacje prowadzone na ponad milionie Szwedów z medianą wieku 29 lat, przyniosły również zaskakujące wnioski.

Obserwacje były prowadzone przez 30 lat. W tym czasie zmarło ponad 44 tys. badanych. Okazało się, że ci w lepszej kondycji byli o 48% mniej narażeni na ryzyko przedwczesnego zgonu, niż osoby znajdujące się u dołu skali. Grupa o najsłabszej kondycji była bardziej narażona na śmierć nie tylko z powodu chorób, ale również alkoholu, narkotyków, samobójstw oraz urazów. Autorzy badania przypuszczają, że prawdopodobnie odpowiedni stopień wytrenowania pozwala w jakiś sposób kontrolować geny.

Jednak ważniejszym czynnikiem od kondycji okazała się waga. Mężczyźni o "normalnej wadze* byli o 30% mniej narażeni na przedwczesną śmierć niż otyli i to bez względu na stopień wytrenowania. Powtarzane często przekonanie, że można być otyłym i zdrowym nie znalazło odzwierciedlenia w wynikach tego badania - otyli umierali częściej, nawet jeśli byli świetnie wytrenowani.

Wygląda na to, że korzyści, jakie daje aktywność fizyczna w obszarze zdrowia i długości życia, mogą być redukowane przez otyłość. Autorzy wysnuli nawet wniosek, że u osób w bardzo dużą otyłością korzyści z uprawiania sportu mogą nie pojawić się w ogóle.

*Autorzy badania nie podają niestety danych na temat właściwej wagi. My często posługujemy się wskaźnikiem BMI – właściwy to od 18,5 do 24,9. Sprawdź swoje BMI: TUTAJ

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce