Lista substancji zakazanych 2019 - bez zmian

 

Lista substancji zakazanych 2019 - bez zmian


Opublikowane w wt., 30/10/2018 - 01:43

Za dwa miesiące zacznie obowiązywać Lista Substancji Zakazanych 2019. Światowa Agencja Antydopingowa publikuje nowe zestawienia pod koniec roku, by dać sportowcom czas na wprowadzenie zmian.

Tym razem nie grozi nam powtórka z 2016 r., gdy niektórzy sportowy, m. in. Maria Szarapowa, zostali zawieszeni na doping, bo nie zapoznali się ze zmianami i nie zauważyli,  że używany przez nich lek meldonium, stał się nielegalny.

Na liście 2019 istotnych zmian nie ma. Nie pojawiły się nowe substancje, a zmiany mają raczej charakter kosmetyczny. Nowe tytuły zyskały niektóre grupy substancji. Niektóre substancje zmieniły grupy. Przykładem może być bolandiol. Anabolik został usunięty z listy, ale nie dlatego, że coś się w tej kwestii zmieniło. Bolandiol nadal jest zakazany, tyle że figuruje pod nazwą 19-norandrostenediol, w innym rozdziale listy.

Niektóre anaboliki na nowej liście zyskały dodatkowe nazwy, pod którymi są bardziej znane w mowie potocznej. Tu przykładem może być ostaryna używana do ochrony stawów, która teraz występuje na liście również jako enobosarm. Nie ma to jednak żadnego wpływu na fakt, że ta substancja pozostaje zakazana pod każdą nazwą, nawet jeśli nie została ona ujęta na liście.

Choć wydawało się, że od początku 2019 r. na listę trafi część substancji monitorowanych przez WADA, na razie tak się nie stało. Przeciwbólowy tramadol pozostał pod obserwacją na kolejny rok, podobnie jak kodeina (także przeciwbólowa) czy stymulanty w rodzaju nikotyny i kofeiny.

IB

źródło: WADA


reg

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce