Magnez dla biegacza - po co, kiedy, jak

 

Magnez dla biegacza - po co, kiedy, jak


Opublikowane w pon., 01/08/2016 - 11:23

Czy wiecie, że podczas intensywnego treningu gwałtownie spada ilość magnezu w naszym organizmie? Jest usuwany wraz z potem i podczas kurczu mięśni. Dlatego warto regularnie dostarczać magnez swojemu ciału.

Po co nam magnez?

Zapotrzebowanie na ten pierwiastek u osoby dorosłej oscyluje między 300 a 400 mg na dobę. W okresie natężonego wysiłku fizycznego, to zapotrzebowanie rośnie. Magnez bierze udział w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Odgrywa ważną rolę w przemianie węglowodanów, tłuszczów, kwasów nukleinowych i białka oraz w procesach wytwarzania i użytkowania energii. Jest niezbędny do prawidłowej czynności nerwów i pracy mięśni. Od jego odpowiedniej zawartości zależy więc i wydajność naszego treningu.

W czym znajdziemy magnez?

W magnez bogatych jest wiele produktów. Ważne jest, by wybierać te, w których obok magnezu występuje też witamina B6, która ułatwia przyswajanie tego pierwiastka. Pieczywo z pszennej mąki zastąpmy ciemnym. Wzbogaćmy naszą dietę w otręby, płatki owsiane, pestki dyni i kiełki. Słodkie przekąski zastąpmy orzechami włoskimi, migdałami, czy jabłkami. Pokochajmy kaszę gryczaną oraz zieleninę – koper i natkę pietruszki oraz warzywa strączkowe i szpinak. Pamiętajmy też o tym, że wzbogaceniu naszej diety w magnez powinno towarzyszyć zwiększenie spożycia produktów bogatych w wapń. Ograniczmy przy tym kawę i herbatę (bardzo łatwo wypłukują magnez z naszego organizmu i niweczą nasze wysiłki). Zamiast tego pijmy od czasu do czasu prawdziwe kakao, a przez cały dzień uzupełniajmy dietę wodą mineralną magnezowo-wapniową, np. „Muszynianką”.

A gdy go brakuje…

Niedobory magnezu mogą prowadzić do szeregu powikłań. Brak tego pierwiastka powoduje zwiększenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej oraz osłabienie i nieprawidłowości w pracy serca. Mogą pojawić się drgania powiek i warg, mrowienia w kończynach oraz bolesne kurcze łydek. Grożą nam nadciśnienie, miażdżyca, kołatanie serca. Niedobory magnezu mogą też doprowadzić do depresji, wzmóc stany lękowe. Nękać mogą nas mdłości, migreny, bezsenność czy choćby spadek koncentracji. Dieta uboga w magnez może się przyczynić także do powstania cukrzycy typu II, kamicy nerkowej, zespołu metabolicznego lub astmy oskrzelowej.

Na trasę tylko z magnezem

Mając na uwadze swoje zdrowie, pamiętajmy o codziennym dostarczaniu swojemu organizmowi niezbędnej ilości magnezu w pożywieniu, a szczególnie zwróćmy na to uwagę w okresie wytężonego wysiłku. Przygotowując się do wyruszenia na swoją codzienną trasę biegową, zabierajmy ze sobą wodę wysokozmineralizowaną magnezowo-wapniową, np. „Muszyniankę”. Niewiele waży, a zapewni nam skuteczny trening i co najważniejsze – zdrowie.

źródło: Akademia Zdrowia Muszynianki


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce