Małokaloryczna dieta sposobem na zdrowie

 

Małokaloryczna dieta sposobem na zdrowie


Opublikowane w czw., 21/07/2016 - 12:00

Najnowsze badania przeprowadzone na Tufts University dowodzoną, że nie tylko otyli muszą uważać na ilość kalorii w pożywieniu. Także osoby o normalnej wadze mogą wiele skorzystać na mniej kalorycznej diecie.

Wcześniejsze badania przeprowadzane na zwierzętach sugerowały, że lżejsza dieta może być sposobem na wydłużenie życia, ale dawały niejednoznaczne wyniki w zakresie wpływu takiej odchudzonej diety na układ immunologiczny.

Tym razem badania objęły grupę 220 osób i skupiły się na problemie chronicznych stanów zapalnych, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju chorób układu krążenia, demencji i nowotworów. Według naukowców, w 2010 roku siedem na dziesięć zgonów było spowodowanych chorobami przewlekłymi.

Okazuje się jednak, że sposób na chroniczne stany zapalne jest dosyć prosty. Wystarczy zmniejszyć liczbę kalorii w posiłkach. Jednocześnie nie jest to sposób szybki.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na 2 grupy. Ta kontrolna jadała bez zmian, natomiast testowa zredukowała kalorie o 25 proc. Wolontariusze przyjmowali również preparaty witaminowe, a redukcja kalorii była korygowana trzykrotnie podczas eksperymentu i odpowiadała ich aktualnej wadze.

Badania medyczne pod kątem przewlekłych zapaleń odbyły się po roku i po 2 latach od rozpoczęcia eksperymentu. Okazało się, że redukcja kalorii o 25 proc. przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniego poziomu białka, witamin i soli mineralnych w diecie ma znaczący wpływ na obniżenie ryzyka występowania ośrodków zapalanych i nie ma negatywnego wpływu na system odpornościowy.

Wszystkie te korzyści nie występują jednak od razu. Nie wykazało ich badanie przeprowadzone po 12 miesiącach. Wpływ na ograniczanie zapaleń w organizmie ujawnił się dopiero po 24 miesiącach.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce