Menorrhagia to także problem biegaczek. Ale...

 

Menorrhagia to także problem biegaczek. Ale...


Opublikowane w pt., 18/03/2016 - 08:40

Chociaż biegające panie często słyszą opinię, że wysiłek fizyczny może pomóc w łagodzeniu dolegliwości związanych cyklem menstruacyjnym, najnowsze badania brytyjskich naukowców prezentują raczej mało optymistyczne dane.

Podczas swoich badań naukowcy skupili się na zjawisku o nazwie menorrhagia, czyli bardzo obfitych i długo trwających okresach, które mogą powodować znaczną utratę żelaza, prowadzić do anemii, przyczyniać się do występowania krwi w moczu i krwawień w obrębie układu pokarmowego. Są również przyczyną osłabienia i poczucia zmęczenia. Z oczywistych względów tak obfite menstruacje odbijają się negatywnie zarówno na treningu, jak i na wynikach sportowych.

Biegaczki nie są wolne od tego problemu. W badaniu przeprowadzonym w kwietniu zeszłego roku, najpierw przeprowadzono ankiety wśród 789 biegaczek, a następnie wśród 1073 uczestniczek maratonu w Londynie. Kryterium doboru pań do badania było bardzo proste. Odpowiadać na pytania mogły biegaczki aktywne przynajmniej 90 minut w tygodniu, w wieku powyżej 18 lat i przed menopauzą.

Na potrzeby badania zostało również zdefiniowane słowo „obfity”. Kryteria zaliczenia miesiączki do nadmiernie obfitej to potrzeba podwójnego zabezpieczenia, konieczność jego wymieniany co 2 godziny lub mniej, zużywanie 12 podpasek lub tamponów w ciągu okresu, pojawianie się plam na odzieży pomimo zabezpieczenia i obecność skrzepów.

Wyniki były zaskakujące. Ponad połowa z 789 biegaczek potwierdziła występowanie u nich zbyt obfitych okresów. Z tego powodu cierpiało 36% uczestniczek maratonu w Londynie i aż 37% zawodniczek z grupy elity. 32% z powodu utraty krwi i żelaza cierpiało na anemię.

Połowa badanych przyjmowała suplementy diety z żelazem, ale tylko 22% zdecydowało się zasięgnąć porady lekarskiej. Nie znaleziono zależności pomiędzy czasem poświęcanym na treningi a prawdopodobieństwem wystąpienia menorrhagi.

Obfite okresy to nie jedyne dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym u biegaczek. Częściej od menorrhagi wspomina się o wydłużaniu się cyklu i całkowitym zaniku miesiączek.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce