Mięśnie sportowców w podeszłym wieku silniejsze, ale...

 

Mięśnie sportowców w podeszłym wieku silniejsze, ale...


Opublikowane w pt., 25/12/2015 - 22:13

Kanadyjscy naukowcy zaprosili do udziału w badania 7 biegaczy. Cała grupa brała czynny udział w mistrzostwach lekkoatletycznych i wszyscy zaliczali się do światowej czołówki, chociaż byli w wieku 80. i 90. lat. Ich możliwości fizyczne są imponujące, a ich mięśnie nie słabną z wiekiem, tak jak w przypadku starszych osób nieuprawiających sportu.

Silne mięśnie to także niezbędny element codziennego życia. Dzięki nim można się cieszyć niezależnością oraz zachować swobodę ruchu. Niestety wnioski z kanadyjskiego badania nie dają odpowiedzi na pytanie, co zrobić, by nie doświadczać ubywania mięśni z wiekiem.

Siedmiu mistrzów zostało poddanych badaniom, sprawdzającym, w jakim stanie są włókna ich mięśni. Naukowcy mieli teorię, że u aktywnych biegaczy, skurcz mięśnia będzie tak samo szybki, jak u młodych osób, które sportu nie uprawiają oraz z całą pewnością szybszy niż u nieaktywnych rówieśników. Aby znaleźć potwierdzenie tej teorii, za pomocą biopsji porównali włókna mistrzów z próbką pobraną od 23-latka oraz z grupą nieaktywnych rówieśników.

Wyniki nie potwierdziły teorii. Degradacja włókien następuje z wiekiem bez względu na stopień sprawności. Reakcja włókien mięśniowych starszych zawodników była wolniejsza of 23-latka oraz porównywalna ze starszymi osobami spoza grupy sportowców. Weterani nie uniknęli spowolnionych reakcji włókien mięśniowych. Tyle że w ich przypadku, mięśnie jako całość zachowują większą sprawność i pozwalają im na zwycięstwa na bieżni w podeszłym wieku.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce