Na kolana dobre... tabletki antykoncepcyjne

 

Na kolana dobre... tabletki antykoncepcyjne


Opublikowane w pt., 29/04/2016 - 09:29

O tym, że tabletki antykoncepcyjne nie tylko zapobiegają ciąży medycyna wiedziała od dawna. Niektóre panie używają ich, by poprawić sobie trądzikową cerę, inne, by radzić sobie z migreną. Jednak ostanie odkrycie naukowców z Teksańskiego Uniwersytetu Medycznego w Galveston może zrewolucjonizować również kobiece bieganie. Okazuje się, że środki antykoncepcyjne korzystnie wpływają także na kolana.

Cały problem związany jest z estrogenami. Hormony te kojarzone są głównie z kobiecością. Odpowiadają za wykształcenie żeńskich cech płciowych i za charakterystyczny dla kobiet wygląd. Mają wpływ na damską psychikę, regulują libido i zachowania seksualne. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale estrogeny odpowiadają też za wytrzymałość i gęstość kości. Kiedy z wiekiem poziom tego hormonu spada, kobiety są szczególnie narażone na osteoporozę.

Naukowcy Teksańskiego Uniwersytetu Medycznego w Galveston zajęli się estrogenami ze względu na ich wpływ na kolana, a dokładnie na więzadło krzyżowe przednie – ACL.

Więzadło to jest jednym z największych stabilizatorów kolana. Zapobiega m.in. nadmiernemu wysuwaniu się kości piszczelowej do przodu i do tyłu. Wraz z więzadłem krzyżowym tylnym (PCL) zapewnia stabilność rotacyjną potrzebną podczas zmiany kierunku biegu lub marszu. Niestety raz zerwane więzadła krzyżowe przednie nie goi się i nie zrasta, dlatego często prowadzi do niestabilności kolana.

Co gorsze, jak pokazują badania, kobiety są 1,5-2 razy bardziej narażone na tę kontuzję od mężczyzn i bardzo rzadko po urazie powracających do uprawiania sportu. Specjaliści amerykańscy stwierdzili, że odpowiedzialność za to leży po stronie wspomnianych estrogenów, a ryzyko odniesienia kontuzji jest najwyższe podczas cykli menstruacyjnych, kiedy poziom tych hormonów jest najwyższy.

Tymczasem na podstawie danych blisko 23,5 tys. młodych kobiet w wieku 15-19 lat, czyli wtedy, gdy ryzyko zerwania więzadła jest najwyższe, badacze stwierdzili, że panie, które brały tabletki antykoncepcyjne rzadziej musiały się poddawać operacji. - Pigułki antykoncepcyjne pomagają utrzymać estrogeny na stałym niższym poziomie, a dzięki temu można zapobiec okresowemu osłabieniu ACL – powiedział Aaron Gray. Jego zdaniem, wyniki wskazują, że ryzyko jest mniejsze o 22 procent.

MGEL

źródło: www.utmb.edu


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce