Na kontuzje ścięgna udowego najlepsze jest...

 

Na kontuzje ścięgna udowego najlepsze jest...


Opublikowane w pon., 13/07/2015 - 08:44

Wiedza na temat urazów ścięgna udowego staje się coraz dokładniejsza, ale liczba kontuzji nie maleje. Z powodu nagłego i najczęściej również ostrego bólu pomiędzy stawem kolanowym a guzem kulszowym, zawodów nie kończą sprinterzy na bieżniach, ultramaratończycy na nierównym terenie i rekreacyjni biegacze. Problemy z tym ścięgnem wymagają długiej rehabilitacji i mają tendencję do nawracania.

Australijscy naukowcy przeanalizowali dostępne na ten temat badania, by poszukać w nich odpowiedzi na pytanie, dlaczego liczba przypadków takiego urazu nie maleje i czy można coś z tym zrobić.

Prostej odpowiedzi niestety nie znaleźli. Urazy ścięgna udowego nie są jednorodne. Mogą mieć różne przyczyny i różny przebieg. Inny rodzaj kontuzji powstaje podczas szybkiego biegu, a inny, gdy naciągnięcie ścięgna nastąpiło w wyniku np. wysokiego kopnięcia. Dłuższej rehabilitacji wymagają te urazy, których przebieg początkowo nie jest ostry. Powrót do treningów trwa także dłużej, gdy kontuzja umiejscowiona jest bliżej guza kulszowego.

Jednak o tym, jak długo trzeba będzie zaczekać z bieganiem decyduje też wiek, historia urazów uda i poprzednie kontuzje kolan. Słabość stawu kolanowego i mięśni może być także czynnikiem ryzyka i jest brana pod uwagę przy najnowszych testach pozwalających określić prawdopodobieństwo odniesienia takiej kontuzji.

Autorzy raportu zainteresowali się również metodami zapobiegania urazom ścięgna udowego i doszli do wniosku, że najbardziej skuteczne są ćwiczenia wzmacniające. A dokładnie - ekscentryczne, czyli takie, które pozwalają wydłużyć mięśnie i mają korzystny wpływ na tkankę łączną oraz wzmocnienie ścięgien. Do szczególnie polecanych ćwiczeń zaliczyli spięcie mięśni dwugłowych na leżąco z wykorzystaniem jednej z maszyn na siłowni.

Godnym polecenia jest także opadanie z pozycji klęczącej również z pomocą odpowiedniej ławki na siłowni lub partnera do ćwiczeń. Te same ćwiczenia wykonuje się podczas rehabilitacji.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce