Na mocne słońce same filtry nie wystarczą. Naukowcy radzą

 

Na mocne słońce same filtry nie wystarczą. Naukowcy radzą


Opublikowane w pt., 20/06/2014 - 10:53

Używacie kremów z filtrem przed wyjściem na trening? Wielu biegaczy tego nie robi. Tymczasem brytyjscy naukowcy przyjrzeli się bliżej mechanizmom, które powodują, że przebywanie na słońcu zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry.

Przedmiotem badań był przede wszystkim czerniak złośliwy. Chociaż w Polsce nie jest to najczęściej występujący typ nowotworu, to jednak liczba takich przypadków rośnie z roku na rok.

Badacze nie sprawdzali ryzyka zachorowalności na biegaczach, ale przeprowadzili doświadczenie na myszach. Wynika z niego, że promienie UV mutują gen (Trp53), który w normalnych warunkach walczy z komórkami rakowymi. Niestety stosowanie blokerów w kremach, nie zapobiega całkowicie temu zjawisku.

U myszy, pierwsze niekorzystne zmiany w DNA zaczęły występować już po 24 godzinach ekspozycji na ultrafiolet. U tych gryzoni, u których zaobserwowano zmiany nowotworowe, wystąpiły one w miejscach nieosłoniętych i niechronionych przed słońcem.

Naukowcy nie proponują jednak, by zrezygnować z filtrów. Należy raczej podejść do sprawy poważniej i stosować kilka sposobów ochrony przed promieniowaniem jednocześnie. Kremy z filtrem nakłada się 30 minut przed wyjściem, solidną warstwą na odsłonięte części ciała. Pocenie się w czasie biegania powoduje jednak konieczność ponownej aplikacji kremu po godzinie.

Niestety nawet najwyższy faktor ochrony, nie daje pewności. Konieczne jest noszenie odzieży i osłanianie głowy np. czapką z daszkiem. Badacze rekomendują także unikanie słońca w godzinach jego największej aktywności. Do działań profilaktycznych należy również zwracanie uwagi na wszelkie zmiany (kolor, brzegi, krwawienie, swędzenie) w obrębie znamion i ich regularna kontrola u dermatologa.

IB

Źródła: Cook M, Dhomen N, Ejiama S et al. Ultraviolet radiation accelerates BRAF-driven melanomagenesis by targeting TP53. Nature. 2014. (dostępne w wersji papierowej), http://www.akademiaczerniaka.pl/

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce