Nastolatek zupełnie jak senior. Przynajmniej podczas maratonu

 

Nastolatek zupełnie jak senior. Przynajmniej podczas maratonu


Opublikowane w pon., 02/06/2014 - 09:51

W marcu pisaliśmy o naukowcach z Sao Paulo, którzy przebadali dużą grupę ultramaratończyków i doszli do przekonania, że biegacze ekstremalni zyskują na wartości z wiekiem, zupełnie jak leżakujące wino. Im dłuższy dystans do pokonania, tym starsza jest elita wyścigu.

Tym razem naukowcy hiszpańscy zainteresowali się wiekiem maratończyków. Przeanalizowali wyniki 45000 uczestników maratonu w Nowym Jorku zwracając szczególną uwagę na 10 najlepszych zawodników w każdej kategorii wiekowej od 18-75 r.ż. Uważna ocena danych doprowadziła do zaskakujących wniosków.

Do tej pory sądzono, że szybkość zawodników maleje z wiekiem i im starszy maratończyk, tym wolniej dobiega do mety, chociaż jednocześnie staje się bardziej wytrzymały i ma większe możliwości na dystansach ultra. Hiszpańskie badania rzucają nowe światło na to założenie.

Otóż wiek zawodnika i osiągany przez niego czas na wykresie przyjmuje formę litery U i nie spada liniowo. Wprawdzie najlepsze czasy podczas maratonu uzyskują 27-latkowie i biegaczki w wieku 29 lat, ale każdy rok poniżej tego wieku to czas o 4% wolniejszy. Powyżej tego wieku szybkość ukończenia trasy też spada, ale wolniej. W efekcie 18-latkowie i biegacze z kategorii 55-60 lat osiągają bardzo zbliżone wyniki.

Badacze zauważyli również ciekawą prawidłowość dzieląc zawodników według płci. Różnica wyników pomiędzy kobietami a mężczyznami w wieku poniżej 55 lat wynosi w przybliżeniu 20%. Natomiast po przekroczeniu siedemdziesiątki pogłębia się i dochodzi do 40%.

Nie jesteśmy ekspertami, ale dla nas oznacza to, że dziadek z wnuczkiem mogą spokojnie startować razem i nie będą mieli kłopotów ze znalezieniem wspólnego tempa.

IB

Źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/05/140528103318.htm

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce