Nie chudniesz? Zmień nastawienie do jedzenia

 

Nie chudniesz? Zmień nastawienie do jedzenia


Opublikowane w pt., 04/12/2015 - 08:48

Wkrótce rozpocznie się czas noworocznych postawień. Część z nich będzie dotyczyła zrzucenia zbędnych kilogramów, a zdaniem amerykańskich naukowców, zadanie zrealizują tylko nieliczni. Dwie na trzy osoby, które zrzucą przynajmniej 5% swojej wagi, szybko odzyskają stracone kilogramy. Wszystko dlatego, że tylko 1 na 10 osób dostrzega najważniejszą przeszkodę na drodze do wymarzonej sylwetki.

W badaniu zostało przepytanych tysiące Amerykanów. Mieli wskazać, jaki czynnik najbardziej przeszkadza im schudnąć. Na pierwszym miejscu – 31% badanych - respondenci wymienili brak ćwiczeń, 26% wskazało na to, co jedzą a 17% na koszty zdrowego stylu życia. Kolejne 12% przypisało winę temu, że odchudzanie wymaga czasu.

Tymczasem według autorów badania, skupienie na fizycznych aspektach odchudzania nie gwarantuje sukcesu. Najważniejszy jest bowiem emocjonalny i psychiczny stosunek do jedzenia. Ten, nieoczywisty związek między emocjami a jedzeniem dostrzegło zaledwie 10% respondentów.

Jedzenie nie jest tylko sposobem zaspokajania głodu, ale również nagrodą po ciężkim dniu, relaksem i wydarzeniem towarzyskim. Wokół jedzenia koncentrują się święta, obchodzenie urodzin i wszelkie uroczystości rodzinne. Zajadamy również depresję i stres. Jemy, żeby poradzić sobie ze złymi informacjami.

Zdaniem autorów badania w odchudzaniu ważniejsze od tego, co jemy, jest odpowiedź na pytanie dlaczego jemy. Sugerują nawet, żeby przed rozpoczęciem diety poświęcić trochę czasu na prowadzenie dzienniczka, nie tego, co zostało zjedzone, ale właśnie dlaczego i w jakich okolicznościach zostało to zjedzone. Drogą do sukcesu ma być również bardziej świadome jedzenie.

„Zanim coś zjesz, zapytaj siebie, dlaczego to robisz. Czy jesteś głodny? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to znak, że trzeba poszukać innej przyczyny” - twierdzą naukowcy.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce