Nie idziesz biegać, bo musisz się uczyć? Błąd!

 

Nie idziesz biegać, bo musisz się uczyć? Błąd!


Opublikowane w wt., 25/10/2016 - 18:24

Nie idziesz pobiegać, bo musisz się uczyć? Błąd. Dzięki bieganiu zapamiętasz szybciej i nauczysz się skuteczniej. Tak przynajmniej twierdzą austriaccy naukowcy, którzy dowodzą, że równie ważna jak sama nauka, jest czynność, którą wybierzemy po niej. Nasza aktywność  po nauce ma bezpośrednie przełożenie na zdolność zapamiętywania tego, czego chcieliśmy się nauczyć.

Do udziału w tym badaniu zaproszono 60 mężczyzn w wieku od 16 do 29 lat, którzy musieli zapamiętywać różne rzeczy od trasy na mapie po słówka niemiecko-tureckie. Jednak nauce towarzyszyły różne aktywności. Pierwsza grupa grała w brutalne gry komputerowe, druga spędzała czas na zewnętrz budynku na rozmowach, a trzecia poszła pobiegać. I właśnie ta biegająca grupa wypadła najlepiej. To biegacze zapamiętali najwięcej materiału.

Gry komputerowe nie pomagają niestety w zapamiętywaniu tak dobrze jak wysiłek fizyczny po nauce. Przyczyny tego zjawiska są złożone. Prawdopodobnie podczas gry mózg koncentruje się na zagrożeniu (do badania były używane gry oparte na walce) i odrzuca świeżo nabyte informacje. Natomiast  bieganie może dzięki hormonom i substancjom wytwarzanym podczas fizycznego stresu ułatwiać zapamiętywanie. Stres odczuwany podczas gier ma charakter psychiczny.Podczas stresu fizycznego wytwarzany jest kortyzon, który ułatwia zapamiętywanie, jednak zdaniem naukowców jego wpływ na pamięć nie jest do końca jasny.

Bez względu jednak na wyjaśnienie przyczyn, pozostaje faktem, że grupa biegaczy wypadła w tym badaniu najlepiej. Zamiast więc relaksu przed komputerem, po nauce lepiej wybrać się na przebieżkę.

IB

Źródło 


Festiwal Biegów - Wszystko co chcesz wiedzieć o bieganiu

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce