Nie wiesz, gdzie są Twoje klucze? Czas pobiegać

 

Nie wiesz, gdzie są Twoje klucze? Czas pobiegać


Opublikowane w pt., 13/05/2016 - 16:35

Zdarza się wam szukać klucza, który właśnie przed chwilą gdzieś odłożyliście? Nie możecie sobie przypomnieć, o czym to mówiliście? W sklepie rozglądacie się bezradnie, próbując sobie przypomnieć, co właściwie chcieliście kupić? I za nic w świecie nie potraficie zapamiętać numeru telefonu? 

Takie sytuacje to wina pamięci operacyjnej, która odpowiada za przechowywanie i przetwarzanie informacji w krótkim czasie. To coś w rodzaju pamięci podręcznej, z której korzystamy przez całe życie w codziennych sprawach. 
Jej słaba kondycja bywa frustrująca i znacząco wpływa na jakość życia. Jednak biegacze mają na to sposób. Wystarczy, że zdejmą buty.

Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z Florydy, którzy poprosili 72 osoby w wieku od 18 do 44 lat o bieganie przez 16 minut. Tempo biegania uczestnicy dobierali samodzielnie. Raz biegali w butach, raz na boso. Okazało się, że  grupa bosonogich biegaczy miała o 16% lepszą pamięć operacyjną po biegu niż przed nim. Obuci wolontariusze nie zanotowali żadnych zmian w funkcjonowaniu ich pamięci. Na tę różnicę nie miało wpływu ani tętno ani tempo biegaczy. 

Według naukowców, prawdopodobną przyczyną polepszenia się pamięci podczas biegania na boso, jest ryzyko, jakie to za sobą niesie. Unikanie zranienia stopy i przeszkód na trasie  wymaga koncentracji i wytężonej pracy mózgu. Konieczna jest szybka ocena sytuacji i podejmowanie decyzji.

Jeśli więc, nigdzie nie możecie zdążyć na czas i już trzeci raz zaczynacie czytać ten sam akapit, to znak że czas zdjąć buty i wybrać się na krótką przebieżkę.

Źródło: http://pms.sagepub.com/content/122/2/432

IB

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce