Niewytrenowane ciało to mniejszy mózg na starość

 

Niewytrenowane ciało to mniejszy mózg na starość


Opublikowane w pt., 12/02/2016 - 14:46

Amerykańscy naukowcy dostarczyli jeszcze jeden ważny powód, by nie opuszczać treningów.

Do udziału w badaniu zaprosili 1583 osoby w wieku od 32 do 49 lat. Żadna z nich w momencie selekcji do badania nie miała demencji ani chorób serca. Zadaniem badanych był udział w teście wydolnościowym na bieżni elektrycznej. Dwie dekady później tę samą grupę ponownie zaproszono do laboratorium i oprócz testu wydolnościowego, przy pomocy obrazowania rezonansem magnetycznym zbadano stan ich mózgu.

„W naszych badaniach wykazaliśmy bezpośrednią zależność pomiędzy słabą kondycją w średnim wieku, a zmniejszoną objętością mózgu kilka dekad później, co oznacza przyspieszone starzenie się mózgu” - napisali autorzy badania.

Wydolność ochotników była badana w tradycyjny sposób. Naukowcy sprawdzali VO2max, zapisywali czas, przez jaki uczestnik biegł zanim uzyskał określone wskazania tętna, mierzyli również ciśnienie, a przy okazji wyodrębnili z badanej grupy osoby, u których przez 20 lat rozwinęły się choroby serca i nadciśnienie.

Chociaż nie można powiedzieć, że brak kondycji powoduje zmniejszanie się mózgu, to jednak osoby mniej wytrenowane miały mniejsze mózgi od swoich sprawniejszych kolegów. Każde 8 jednostek różnicy w wynikach oznaczało o 2 lata starszy mózg po 20 latach. Gdy wzięto pod uwagę jedynie osoby bez chorób serca i nadciśnienia, mózg u niewytrenowanych był o rok starszy, niż u tych będących w formie. Osoby ze słabą kondycją częściej też miały kłopoty z sercem.

Z tego płynie wniosek, że w prewencji takich chorób jak demencja, aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce