O co chodzi z tym całym nawadnianiem?

 

O co chodzi z tym całym nawadnianiem?


Opublikowane w pt., 13/12/2013 - 14:24

Zima to okres w którym o wiele rzadziej odczuwamy pragnienie, to jednak nie oznacza, że zapotrzebowanie naszego organizmu się zmienia.

Przeciętny Polak wypija około 1/3 szklanki wody dziennie — powinien około 2 litrów, a sportowiec prawie dwa razy tyle. A Ty? Ile wypijasz? Pamiętasz o wodzie? Warto zrobić  rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Jak myślicie, ile procent wody wchodzi w skład ciała sportowca? Nawet do 70% masy ciała — imponujące! U przeciętnego mężczyzny ważącego 80 kg, objętość wody w organizmie wynosi  około  50 l, a to ok. 60% masy ciała. Zdecydowana większość, bo aż 75% znajduje się w naszych komórkach.

Pewnie w Waszej głowie rodzą się teraz myśli podobne do tej: "— Ale jak to..? Przecież nie odczuwam pragnienia, poza tym nie pocę się zanadto. Czuję się dobrze, a jeśli coś mi dolega, to na pewno nie jest to spowodowane brakiem wody!". 

Mam rację? Pragnienie nie jest jednak pierwszym naturalnym sygnałem zapotrzebowania na płyn — to już rozpaczliwe wołanie organizmu o wodę i sygnał, że w jakimś stopniu już nastąpiło odwodnienie. A przecież bez wody nie moglibyśmy funkcjonować. Niestety nie wypijamy jej w dostatecznej ilości, dlatego apelujemy: „Pij wodę, będziesz wielki!”. Wciąż powracające bóle głowy, mięśni, stawów... To wszystko mogą być skutki niedostatecznego nawadniania. Zamiast sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową, zacznijcie zwracać uwagę na ilość wypijanej codziennie wody. 

Zalecenia dotyczące odpowiedniego nawodnienia

Zgodnie z zaleceniami WHO ilość spożywanej wody powinna wynosić od 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Oczywiście nie dotyczy to osób aktywnych fizycznie, ale o tym poniżej. Tylko wtedy, gdy będziemy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu, będziemy w stanie zadbać o:

— ochronę i odpowiednią temperaturę reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie;

— odpowiednią sprężystość stawów i ścięgien, gdyż kaletki maziowe będą wstanie wyprodukować wystarczającą ilość substancji maziowej;

narządy wewnętrzne, chroniąc je przed nadmierną temperaturą;

skórę, która tworzy naturalną barierę chroniącą przed promieniowaniem słonecznym oraz drobnoustrojami;

— prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego oraz przewodu pokarmowego do którego w przeciągu doby dociera około 8 litrów wody w postaci soków trawiennych;

— odpowiednie pozyskiwanie energii, witamin i składników mineralnych z pożywienia;

stan kondycji fizycznej i psychicznej;

— szybki powrót do formy po wyczerpującym wysiłku fizycznym, gdyż odpowiednie nawilżenie skraca czas regeneracji;

— sprawne usuwanie szkodliwych metabolitów.

Co dzieje się z wodą w naszym organizmie?

Pokrótce opiszę ile i w jakich okolicznościach tracimy wodę podczas każdej doby, nie zdając sobie z tego sprawy. Fakty są zdumiewające.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce