Piwo dla biegających pań? Naukowcy - na zdrowie!
Opublikowane w pon., 28/09/2015 - 08:40
Wyniki badania szwedzkich uczonych ucieszą wielbicielki piwa. Złocisty trunek może pomagać zadbać o zdrowie. To wniosek z realizowanego kilkadziesiąt lat monitoringu spożycie alkoholu u 1500 pań.
Naukowcy zaczęli swoje obserwacje w 1968. Gdy skończyli, wolontariuszki były w wieku od 70 do 92 lat. W tym czasie 185 z nich przeszło atak serca, 162 miały wylew, a 345 zapadło na chorobę nowotworową.
Badacze szukali związku między tymi wydarzeniami, a spożyciem alkoholu, dlatego uczestniczki badania wypełniały kwestionariusz. Określały w nim, jak często i jaki rodzaj alkoholu konsumują. Częstotliwość była opisana za pomocą skali rozpoczynającej się od „codziennie” a zakończonej na „nigdy”.
Trunki zostały podzielone na trzy grupy. Osobno było wyszczególnione wino, piwo i napoje spirytusowe. Te ostatnie miały zgubny wpływ na zdrowie. Panie spożywające takie napoje częściej niż 1-2 razy w miesiącu zwiększały ryzyko rozwoju choroby nowotworowej aż o 50%.
Zupełnie inny wpływ na zdrowie miało piwo. Panie, które piły piwo raz lub dwa razy w tygodniu, ewentualnie raz, dwa razy w miesiącu, zwiększały ochronę swojego serca. Prawdopodobieństwo, że będą miały atak serca było o 30% mniejsze niż u pań pijących więcej lub niepijących wcale. Jest więc powód, by sięgnąć po ten trunek, oczywiście w umiarkowanych ilościach.
Szwedzcy uczeni podejrzewają, że podobnie może działać wino, ale mimo wieloletniego badania, nie udało im się takiej zależności potwierdzić.
IB