Płatki śniadaniowe w kuchni to... 9 kg nadwagi

 

Płatki śniadaniowe w kuchni to... 9 kg nadwagi


Opublikowane w pon., 26/10/2015 - 10:15

Jeśli chcesz schudnąć, musisz posprzątać blat kuchenny. Do takiego wniosku doszli naukowcy analizując wpływ produktów spożywczych trzymanych na kuchennym blacie na wagę domowników.

W pierwszej fazie badań poprosili 500 osób o spis jedzenia w kuchni. W drugiej fazie zrobili zdjęcia w 210 gospodarstwach domowych. Szukali związku między BMI a tym, co znajduje się w zasięgu ręki na blacie kuchennym. Okazało się, że taki związek istnieje.

Osoby, które na kuchennym blacie przechowywały jedynie półmisek z owocami miały niższe BMI od innych. Ta zależność dotyczyła przede wszystkim kobiet, które ważyły nawet 6 kg mniej niż pozostali badani. Jednocześnie panie domu przechowujące owoce i zdrowe przekąski na wierzchu, rzadziej kupowały produkty w dużych opakowaniach.

Obecność paczkowanej żywności w zasięgu wzroku była związana z najwyższym BMI w badanej grupie i to bez względu na płeć, ale już ciasteczka miały zgubny wpływ przede wszystkim na panów, podobnie jak toster stojący na blacie.

Różnice w wadze były istotne. Zwolennicy słodyczy trzymanych na widoku mieli dodatkowe 8 kg.Słodzone napoje to u kobiet nawet 12 kg więcej. Płatki śniadaniowe i inne produkty zbożowe na śniadanie wiązały się z 9-kilogramową nadwagą u pań.

Kuchnie osób o prawidłowej wadze miały mniej niezdrowych pokus. Takie osoby kupowały mniejsze ilości jedzenia a i przekąski trzymały poza zasięgiem wzroku, zamknięte w szafkach. To, co stało na ich blatach, było zazwyczaj zdrowsze.

Zdaniem autorów badania problem z tuczącym jedzeniem zaczyna się jeszcze przed wyłożeniem go na kuchenny blat. Planowanie posiłków trzeba zacząć już w sklepie, a w kuchni powinny być widoczne tylko owoce.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce