Po schodach do sprawnego mózgu

 

Po schodach do sprawnego mózgu


Opublikowane w pon., 14/03/2016 - 09:30

Kanadyjscy naukowcy znaleźli prosty sposób, by spowolnić starzenie się mózgu. Na dodatek ich sposób powinien się spodobać biegaczom.

Pokonywanie schodów bardzo się przydaje w budowaniu siły nóg, a teraz okazuje się, że przygotowania do biegów po schodach, albo po prostu włączenie schodów do codziennego życia, może poprawić coś więcej niż kondycję fizyczną.

Do udziału w badaniu zaproszono 331 zdrowych osób w wieku od 19 do 79 lat. Zostali poddani testom medycznym, a przede wszystkim została zmierzona substancja szara ich mózgów. To jej kurczenie się jest jednym z lepiej widocznych symptomów starzenia się mózgu. Badani zostali również zapytani o lata edukacji spędzone w szkole i ilość pokonywanych dziennie schodów

Rezultaty udowodniły, że im więcej lat edukacji i im więcej pokonanych schodów, tym lepiej dla mózgu.

- Badania pokazały, że nauka i aktywność fizyczna ma wpływ na różnicę pomiędzy wiekiem fizjologicznym a chronologicznym oraz, że można coś aktywnie zrobić, by mózg pozostawał młody - mówią autorzy badania, którzy podkreślają, że chodzenie po schodach jest dostępne także dla starszych osób i większość z nich robi to przynajmniej raz dziennie.

O tym, że warto porzucić windę świadczą liczby. Każdy odcinek schodów pokonywany dziennie, zdefiniowany w badaniu jako odległość pomiędzy dwoma piętrami w budynku, pozwala odmłodzić mózg o niemal pół roku (0,58). Każdy rok w szkole to mózg o 0,95 roku młodszy.

- To pokazuje, że nawet tak proste czynności, jak wchodzenie po schodach mają ogromny potencjał jako narzędzie zachowania zdrowego mózgu - podsumowują naukowcy.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce