Pracujesz w systemie zmianowym? Jedz regularnie!

 

Pracujesz w systemie zmianowym? Jedz regularnie!


Opublikowane w pt., 24/06/2016 - 20:38

Według najnowszych badań opublikowanych w Proceedings of the Nutrition Society na nasze zdrowie nie wpływa tylko to, co jemy, ale także to, kiedy jemy i z kim to robimy.

Badań na temat chrono-żywienia jest niewiele i autorzy raportu przyznają, że są jeszcze na początku drogi z wyjaśnieniem złożoności tego problemu. Trudne do przełożenia na wyniki naukowe są różnice kulturowe np. we Francji najważniejszym posiłkiem jest lunch i to najlepiej jedzony w grupie. W Wielkiej Brytanii przyjmowane kalorie rosną wraz z posiłkami. Najmniej kaloryczne są śniadania, a najbardziej kolacje, podczas gdy zalecenia mówią coś zupełnie przeciwnego. Mimo tych przeszkód i małej liczby badań, na których można się oprzeć, kilka faktów udało się ustalić.

Nieregularne posiłki zostały bezpośrednio powiązane z ryzykiem wystąpienia problemów z metabolizmem. U osób, które nie jadają regularnie, częściej występuje cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie i otyłość. Brak stałych pór posiłków rozregulowuje wewnętrzny zegar, co z kolei zaburza procesy związane z odczuwaniem głodu i przyczynia się do zaburzeń glukozy, tłuszczu i cholesterolu.

Taką zależność widać u pracowników zmianowych, u których zaburzony rytm dobowy podnosi ryzyko wystąpienia wielu chorób, a nawet nowotworów. W przeprowadzonym doświadczeniu już 2 tygodnie regularnych posiłków przyczyniły się do korzystnych zmian w obszarze insuliny i cholesterolu zarówno u szczupłych jak i otyłych uczestniczek badania.

Zdaniem autorów badania nieregularne posiłki są także związane z gorszą jakością jedzenia. Wydaje się, że najlepszym modelem są regularne posiłki, jedzone w domu wśród bliskich. Jednak już niekoniecznie jest nim zasada jedzenia małych porcji z większą częstotliwością w ciągu dnia. Chociaż tak zaleca wiele diet, to jednak zostało udowodnione, że bez redukcji kalorii taki model może prowadzić do otyłości.

IB

źródła: 1, 2


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce