Pronator czy supinator? Sprawdź, jaką masz stopę i dobierz odpowiednie buty

 

Pronator czy supinator? Sprawdź, jaką masz stopę i dobierz odpowiednie buty


Opublikowane w pt., 12/07/2013 - 10:06

Czy zastawialiście się kiedyś, jaką macie stopę lub czym jest biomechanika stopy? Dobrze dobrany but to podstawa biegania.

O biomechanice stopy pisze m.in. Kazimierz Kowalski w ?Medycynie i chirurgii stopy?. Publikacja ta zawiera wiele użytecznych informacji o amortyzacji czy utrzymaniu równowagi dzięki stopom. 

Jak czytamy w książce, wybierając buty, nie można lekceważyć biomechaniki stóp. Zalecana jest szczególna uwaga na wady w ustawieniu stóp przy doborze obuwia.

Wyróżniamy trzy główne grupy:

  • Pronacja (pronator) ? jest to naturalny ruch stopy, gdy od zewnętrznej strony po zetknięciu z powierzchnią przetacza się ona lekko do wewnątrz. W tym przypadku mamy do czynienia z równomiernym rozłożeniem wstrząsów i amortyzacją.
  • Nadmierna pronacja (nadpronator) ? jest to nadmierne wyginanie stóp do środka podczas ruchu z pięty na palce. Skutkiem tego biegacz wybija się prawie z palców. Często jest to związane z płaskostopiem. Istnieje ryzyko słabej amortyzacji stopy. Nadmierna pronacja może także wpłynąć na kontuzje kolana, gdyż destabilizuje krok.
  • Supinacja ? supinatorem jest osoba, która w trakcie biegu nadmiernie przetacza stopy na zewnątrz. Tak jak w przypadku nadmiernej pronacji, istnieje ryzyko słabej amortyzacji stopy.

Pronacja, którą stwierdzono u nas, może bardzo łatwo przejść w supinację w wyniku ciąży, nadwagi, kontuzji stopy, a także zmiany podłoża treningu.

 Jak rozpoznać, do której grupy należymy?

Metody są trzy: ta bardziej profesjonalna i prostsze domowe sposoby. Zacznijmy od pierwszej: w niektórych sklepach są bieżnie, na których biegniemy boso spokojnym tempem (8 km/h). Ruchy naszych stóp rejestrowane są kamerą wideo. Po krótkim biegu ekspert ogląda i analizuje nagranie, po czym doradza, jaki model butów byłby odpowiedni.

Do drugiego sposobu, który możemy zrobić sami musimy wziąć miskę z wodą i kartkę białego papieru. Stopę moczymy w wodzie, po czym robimy odcisk na kartce. Odcisk, jaki zostawimy, powie nam, jakie mamy sklepienie stopy. Pełny odcisk stopy  oznacza, iż masz niskie sklepienie i pronujesz zbyt mocno. Brak odcisku lub cienki pasek łączący piętę i palce wskazuje, że masz wysokie sklepienie i możesz być supinatorem.

Najprostszym sposobem jest spojrzenie na podeszwy swoich starych butów do biegania. One powiedzą nam wszystko o pronacji. Jeśli mamy przetarte zewnętrzne części buta, to znaczy, że jesteśmy supinatorem, jeśli wewnętrzne, to nadpronatorem. Można też spojrzeć na podeszwę butów, w których chodzimy na co dzień. 

Jaki typ biegowej stopy dominuje wśród czytelników naszego portalu? 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce