Siedzenie jednak nie zabija. Zaskakujący raport Brytyjczyków

 

Siedzenie jednak nie zabija. Zaskakujący raport Brytyjczyków


Opublikowane w pt., 16/10/2015 - 08:40

Wyniki badań naukowych potrafią zaskoczyć. Wydawało się, że w tej sprawie nie ma żadnych wątpliwości i czas poświęcany na siedzenie jest szkodliwy dla zdrowia. Może prowadzić do poważnych schorzeń a nawet przyczyniać się do przedwczesnych zgonów. Kilka ostatnich raportów z badań dowodziło, że siedzenie może być nawet bardziej szkodliwe od palenia papierów, a jego skutki trudno zniwelować aktywnością fizyczną. Jeszcze miesiąc temu naukowcy dowodzili, że zwiększenie czasu poświęcanego na trening jest nieefektywne i lepiej skupić się na skróceniu czasu spędzanego na krześle.

Najnowszy raport z badań brytyjskich naukowców z Uniwersytetu Exeter zadaje kłam wcześniejszym ustaleniom. Badania trwały 16 lat i zostały przeprowadzone na grupie ponad 5000 osób (3720 mężczyzn i 1412 kobiet).

Respondenci przez cały okres obserwacji podawali informacje o czasie spędzonym na siedząco w pracy i po pracy, przed telewizorem i w innych okolicznościach. Przez 16 lat były zbierane dane o ich umiarkowanej i intensywnej aktywności fizycznej oraz te, dotyczące wieku, diety, alkoholu, płci, ogólnego stanu zdrowia i statusu społecznego.

Analiza zebranych danych nie potwierdziła związku pomiędzy czasem siedzenia a wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Nie oznacza to jednak, że można bezkarnie spędzać dzień na kanapie. Niski wydatek energii i brak ruchu nadal pozostają poważnym problemem, ale zdaniem autorów badania, wbrew wcześniejszym doniesieniom, skracanie czasu siedzenia np. poprzez stojące stanowiska pracy może okazać się nieskuteczne. Zdecydowanie lepiej zadbać o odpowiednią dawkę ruchu.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce