Śniadanie, otyłość, aktywność. „Może być...”

 

Śniadanie, otyłość, aktywność. „Może być...”


Opublikowane w śr., 17/02/2016 - 15:38

Śniadania sprzyjają aktywności fizycznej przed południem, ale otyłym wcale nie muszą pomóc w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Takie wnioski płyną z badań wykonanych w ramach Bath Breakfast Project, przez grupę brytyjskich naukowców od dawna próbujących zgłębić tajniki porannego posiłku.

Brytyjczycy wcześniej prowadzili podobne badania na grupie osób o normalnej wadze. Tym razem postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy śniadania mają znaczenie w walce z otyłością.

W tym celu zaprosili do badania 23 otyłe osoby, z których 11 uczestników jadało śniadania, a 12 pościło z rana. Na potrzeby eksperymentu osoby zaczynające dzień od śniadania zostały poproszone, by przed godz. 12:00 konsumować przynajmniej 700 kcal, z czego połowę w ciągu dwóch godzin po przebudzeniu. Skład śniadania był dowolny. Grupa omijająca śniadania przed południem piła jedynie wodę.

Okazało się, że grupa jedząca śniadania, była bardziej aktywna przed południem i miała tendencję, by zjadać mniej w ciągu dnia. Niestety biorąc pod uwagę cały dzień, te różnice się zacierały. Brak porannej aktywności u poszczących został bowiem nadrobiony w późniejszych godzinach. W sumie w ciągu dnia obydwie grupy przyjęły porównywalną liczbę kalorii i mniej więcej tyle samo energii wydatkowały.

„Gdy kluczową sprawą jest utrata wagi, niewiele wskazuje, że śniadanie lub jego brak może mieć znaczenie. Ale biorąc pod uwagę inne wskaźniki zdrowego stylu życia, takie jak aktywność czy kontrola poziomu cukru we krwi, istnieją przesłanki, że śniadanie może być pomocne” - napisali w raporcie autorzy badania, którzy teraz przyjrzą się z czego powinno się składać zdrowe śniadanie.

IB

źródło 


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce