Sok grejpfrutowy remedium na tłustą dietę

 

Sok grejpfrutowy remedium na tłustą dietę


Opublikowane w pt., 10/10/2014 - 11:45

Pogłoski o tym, że sok grejpfrutowy pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę od dawna docierały do odchudzających się. Nie było jednak jednoznacznych wyników badań, które potwierdzałyby tę tezę. Najnowsze badanie nad właściwościami soku grejpfrutowego zostało wykonane trochę nietypowo. Do naukowców zwrócili się hodowcy cytrusów z prośbą o ostateczne wyjaśnienie problemu i jednocześnie zgodzili się zrezygnować z jakiejkolwiek kontroli nad przebiegiem badania. Do tego badanie przeprowadzono na myszach, ale wnioski dotyczą ludzi.

Myszy zostały podzielone na grupy, z których jedna piła wodę, a pozostałe sok grejpfrutowy o różnym stopniu rozcieńczenia w wodzie. Wszystkie myszy były karmione niezdrowymi produktami o wysokiej zawartości tłuszczu i wszystkie bez wyjątku przytyły, ale nie tak samo. Gryzonie, które uzupełniły tłustą dietę sokiem z grejpfruta, przytyły o 18% mniej, niż te pijące wodę.

Nie był to jedyny pozytywny efekt picia soku przez myszy. Pomimo złego odżywiania, miały również bardziej prawidłowy poziom insuliny i glukozy. Naukowcy sformułowali nawet wniosek, że niektóre składniki soku grejpfrutowego pozwalają kontrolować poziom glukozy, niemal tak skutecznie, jak leki.

Ciekawostką jest fakt, że takie efekty uzyskały wyłącznie myszy na tłustej diecie. Żadnych korzyści nie zauważono przy normalnej diecie.

– Podeszliśmy to tematu badania bardzo sceptycznie, a wyniki zaskoczyły nas do tego stopnia, że ponownie sprawdzaliśmy kalibrację urządzeń i powtarzaliśmy sam eksperyment. Za każdym razem otrzymywaliśmy taki sam rezultat – rozwiewa wszelkie wątpliwości Andreas Stahl członek zespołu badawczego.

Niestety podczas tego badania nie udało się wyjaśnić, jaki mechanizm stoi za osiągniętym rezultatem i które składniki soku przynoszą pożądane rezultaty. Wymaga to kolejnych badań przeprowadzonych już na ludziach.

Źródło

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce