Stres zjada sportowe wyniki. Częściej nie wytrzymują...

 

Stres zjada sportowe wyniki. Częściej nie wytrzymują...


Opublikowane w wt., 15/11/2016 - 10:03

Uniwersytet Ben-Guriona zlokalizowany na pustyni Nagew w Izraelu przeprowadził ciekawe badania dotyczące pozafizycznych determinantów wyniku sportowego.

Badacze sprawdzili wyniki 4127 meczów tenisistek i 4153 pojedynków tenisistów. Wszystkie były zaliczane do turniejów wielkoszlemowych. Celem przyglądania się tym rozgrywkom, była odpowiedzieć na pytanie, czy stres upośledza wyniki sportowe. Okazało się, że tak właśnie jest.

Presja przed zawodami - i to nie tylko tenisowymi - rośnie wraz ze wzrostem stawki. Im bardziej prestiżowe zawody i im większa pula nagród do zgarnięcia, tym większe prawdopodobieństwo, że wynik będzie gorszy, bo graczy „zje” stres. Obniżenie możliwości sportowych wskutek odczuwanej presji występuje zwłaszcza, gdy różnica w wytrenowaniu i poziomie graczy jest niewielka.

Stres nie na każdego działa tak samo. Częściej presji nie wytrzymują... mężczyźni. Ten zaskakujący wniosek, jest zupełnie odmienny od tego, co zwykło się uważać. Do tej pory sądzono, że to właśnie panowie lepiej radzą sobie ze stresem i potrafią trzymać nerwy na wodzy.

Na tym przekonaniu oparto m.in. teorię, że mężczyźni zarabiają więcej, bo lepiej radzą sobie z wyzwaniami pracy pod presją. Sprawdzeniu m.in. tej tezy miała służyć analiza osiągnięć sportowców. Według naukowców, badania nie potwierdzają takiej zależności. Zarówno u pracujących w trudnych warunkach jak i u sportowców walczących o najwyższe laury, wzrasta poziom „hormonu stresu” - kortyzolu. U kobiet także jego poziom się podwyższa, tyle że wolniej. W związku z tym, nawet jeżeli obniżają się ich możliwości sportowe, to ten spadek jest o połowę mniejszy niż u mężczyzn.

IB

źródło


Festiwal Biegów - Wszystko co chcesz wiedzieć o bieganiu

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce