Tabletka zamiast biegania? Już nad nią pracują (niestety)
Opublikowane w pt., 02/10/2015 - 13:09
Aktywność fizyczna zapobiega wielu chorobom i bywa najlepszą terapią, gdy pojawiają się problemy z układem krążenia lub cukrzycą typu 2. Problem z ćwiczeniami polega jednak na tym, że wymagają wysiłku i systematyczności. Trzeba pokonać własne wygodnictwo i inaczej zorganizować dzień, bo każdy rodzaj treningu w tym także bieganie, wymaga czasu. Co gorsza, efekty wyrzeczeń i trudów nie przychodzą szybko. Z tego powodu wciąż jest wiele osób, które nie dają się namówić na aktywne dbanie o zdrowie.
Z myślą o nich australijscy i duńscy naukowcy postanowili otworzyć drogę do opracowania formuły leku, który naśladowałby działanie ćwiczeń i przynosiłby takie same korzyści. W tym celu przeanalizowali, co dzieje się w organizmie niewytrenowanych osób, które rozpoczynają ćwiczenia. Badanie zostało przeprowadzone na grupie kilku mężczyzn, których zadaniem był intensywny 10-minutowy trening.
Dzięki biopsji i innym metodom udało się odkryć ponad 1000 zmian zachodzących w organizmie podczas ćwiczeń. Zmiany te zachodziły na poziomie molekularnym, a wiele z nich nie było wcześniej znanych.
Wyniki tego badania są przełomowe. Pozwalają zrozumieć dokładne działanie treningu oraz kolejność i zakres zachodzących zmian takich jak np. regulacja ponad 500 rodzajów białka. Dzięki temu można opracować lek inny niż wszystkie. Jego unikalność polegałaby na szerokim działaniu, podczas gdy tradycyjne leki koncentrują się na zmianach w pojedynczych molekułach.
Wyniki tych badań pozwolą w niedalekiej przyszłości zastąpić korzyści z biegania, pastylką. Nic jednak nie zastąpi przyjemności z długiego wybiegania...
IB