Telomery - sekret młodości ultramaratończyków

 

Telomery - sekret młodości ultramaratończyków


Opublikowane w śr., 07/08/2013 - 15:41

Telomery, czyli sekret młodości ultramaratończyków

Ultramaratończycy, regularnie biegający  od 40 do 100 km w tygodniu, są biologicznie młodsi o ponad 16 lat  od swoich niebiegających rówieśników.  Do takiego wniosku doszli australijscy naukowcy, badając grupę 67 biegaczy długodystansowych. Znaleźli też odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Biegacze mają na ogół lepszy wskaźnik BMI, wydolność oddechową i mocniejszy układ krwionośny.  Zasadniczo są po prostu zdrowsi. To jednak wcale nie jest przyczyną  młodości ich organizmu.  Ich przewagą nad grupą kontrolną ( 56 zdrowych mężczyzn, którzy nie biegają) jest długość telomerów.

Telomery to końcówki chromosomów. Jak wiadomo komórki człowieka  stale się dzielą. Przy tym podziale może dochodzić do błędów. Telomery mają za zadanie nie dopuścić do tych błędów, a przez to chronić komórki np. przed nowotworami. Ceną za to jest starzenie się. Przy każdym podziale komórek, telomery się skracają. Im są krótsze, tym gorzej. Od nich zależy, jak szybko się starzejemy. U badanych ultramaratończyków telomery były o 11 procent dłuższe niż w grupie kontrolnej.

Wielu rzeczy nadal nie wyjaśniono. Naukowcy nadal nie wiedzą, jaka długość telomerów jest odpowiednia i jaki dystans lub liczba ćwiczeń są  konieczne do ich wydłużania. Wiadomo jednak na pewno, że biegacze, którzy rozwijają wytrzymałość, są zdrowsi, mają dłuższe telomery i wolniej się starzeją. Warto więc iść pobiegać.

Raport z badania http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0069377#s4 (eng)

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce