Ultramaraton zaburza poczucie równowagi

 

Ultramaraton zaburza poczucie równowagi


Opublikowane w śr., 06/07/2016 - 15:00

Włoscy naukowcy zadali sobie pytanie, co dzieje się z równowagą posturalną po długim wysiłku. Poszukując odpowiedzi, zaprosili do badania 12 ultramaratończyków, którzy ukończyli wcześniej przynajmniej jeden bieg na dystansie powyżej 42 km.

Dane do właśnie opublikowanego raportu, zbierali podczas włoskiego Trans d’Havet, 80-kilometrowego biegu z 5500m przewyższeń, na trasie którego w 2013 rozegrano Mistrzostwa Europy w Skyrunningu. Uczestnicy badania nie musieli walczyć o medale, ale musieli ten bieg ukończyć. Zrobili to w średnim czasie 15h i 56 min (+/- 2h3'). Najszybszy zawodnik w badanej grupie zajął 35. miejsce, najwolniejszy z nich zakończył zmagania na 204. miejscu.

Naukowcy badali poczucie równowagi zawodników 2 godziny przed biegiem i 12 minut po nim. Równowaga statyczna była mierzona w dwóch testach na platformie stabilometrycznej. Taka platforma pozwoliła sprawdzić, czy zawodnik stoi stabilnie, jak bardzo wychyla się od swojej pozycji i z jaką szybkością to robi.

Okazało się, że ten test nie wypadł pomyślnie. Zmęczenie po biegu ma swoje negatywne przełożenie na zaburzenie równowagi statycznej zarówno z otwartymi jak i zamkniętymi oczami. Różnice w takich parametrach jak długość ścieżki, wielkość pola, średnie odchylenie są znaczące między pomiarem przed i po biegu. Po ultramaratonie spokojne stanie staje się wyzwaniem.

Natomiast test na równowagę dynamiczną, czyli utrzymywaną na niestabilnym podłożu, nie wykazał znaczących negatywnych różnic. Ultramaratończyk po 80 km w nogach nadal potrafi utrzymać się na ruchomej platformie. Robi to nawet dłużej niż przed biegiem.

Zdaniem naukowców dzieje się tak dlatego, że spokojne stanie na stabilnym podłożu jest czynnością rutynową, automatyczną. Natomiast ruchoma platforma to już zadanie wymagające zaangażowania funkcji poznawczych mózgu.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce