Walcz ze stresem dobrą formą. Nie odpuszczaj!

 

Walcz ze stresem dobrą formą. Nie odpuszczaj!


Opublikowane w czw., 03/11/2016 - 16:10

Napięta atmosfera w pracy, cele niemożliwe do osiągnięcia, terminy na wczoraj i strach o swoje miejsce pracy. Tak wygląda rzeczywistość wielu pracowników, a to odbija się niekorzystnie na ich zdrowiu. Im większy stres, tym gorzej, ale okazuje się, że jest na to sposób.

Naukowcy z Bazylei przy wsparciu swoich szwedzkich kolegów przeprowadzili badania na grupie 200 Szwedów o średniej wieku 39 lat. W grupie nieznacznie przeważali mężczyźni. Wszyscy uczestnicy zostali przebadani, określono poziom ich cholesterolu i trójglicerydów. Zmierzono BMI i ciśnienie. Zapisano również ich subiektywne poczucie zestresowania. Po takiej kontroli powstał obraz  zagrożeń dla zdrowia ich układu krwionośnego.

Kolejnym etapem badań było sprawdzenie na rowerze stacjonarnym, w jakiej kondycji są badani i właśnie to doprowadziło naukowców do interesujących wniosków. Wszystkie czynniki stanowiące zagrożenie dla układu krążenia były niższe, jeśli badani byli wytrenowani. Ich organizm lepiej radził sobie ze stresem, zwłaszcza wtedy, gdy „ciśnienie” w pracy było największe.

Przykładem może być cholesterol, którego poziom u zestresowanych, wykraczał poza kliniczne normy. Jednak działo się tak tylko u tych niewyćwiczonych. U ich wytrenowanych kolegów nie zanotowano takiego zjawiska. Różnice w stopniu wytrenowania nie miały większego znaczenia, gdy poziom stresu był niski. Nabierały na znaczeniu dopiero, gdy stres narastał.

Zdaniem autorów badania, gdy jesteśmy mocno zestresowani, mamy tendencję do odpuszczania sobie aktywności fizycznej. Tymczasem to właśnie ona może nas wesprzeć w walce z negatywnymi skutkami stresu.

IB

Źródło


Festiwal Biegów - Wszystko co chcesz wiedzieć o bieganiu

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce