Więcej się ruszaj, będziesz lepszym pracownikiem

 

Więcej się ruszaj, będziesz lepszym pracownikiem


Opublikowane w czw., 12/12/2013 - 09:37

O tym, że siedzący tryb życia jest bardziej szkodliwy, niż palenie papierosów, pisaliśmy już w artykule „Siedzenie zabija. Mamy na to dane”. Raport organizacji The Ramblers and Macmillan Cancer Support wskazuje, że brak aktywności, jest przyczyną 10% wszystkich chorób serca, 13% przypadków cukrzycy, 18% przypadków raka jelita grubego i 17% przypadków raka piersi. Zbyt długie siedzenie po prostu ma zgubny wpływ na nasze zdrowie i to bez względu na to, czy przed pracą biegaliśmy, czy też nie.

Biorąc to pod uwagę, naukowcy z Australii postanowili poszukać sposobów na zwiększenie aktywności osób pracujących za biurkiem. Przy okazji udało im się także udowodnić, że spędzając długie godziny przed komputerem pracownik staje się nieefektywny.

Do udziału w badaniach zaproszono trzy rządowe organizacje o różnym stopniu kontroli czasu pracy. W jednej, pracownik miał swobodę decydowania o swojej pracy, w drugiej miał mały wpływ na ilość i jakość przerw, a w trzeciej nie miał go w ogóle. W każdej grupie obserwowano 40 pracowników. We wszystkich miejscach wprowadzono zmiany. Sposobem na zwiększenie aktywności w miejscu pracy było m.in.

- organizowanie spotkanie stojących lub nawet podczas spaceru

- aktywne siedzenie np. krzesła fortepianowe (bez podparcia), wymuszające pracę mięśni

- osobiste kontakty, zamiast poczty elektronicznej

- zachęcanie do spacerów w drodze do pracy i wiele innych zależnych od możliwości w konkretnym miejscu pracy.

Dane były gromadzone przez dwa lata. Dzięki tym niewielkim modyfikacjom, pracownicy zredukowali czas siedzenia o 1,7%, czyli mniej więcej o 8 minut i jednocześnie zwiększyli czas przeznaczony na ruch o 7 minut. Nie wiadomo, czy to już wystarczy, by powstrzymać zgubne skutki siedzenia. Teraz naukowcy będą pracować nad listą udogodnień dla biur, które mogłyby ten wynik poprawić. Stanowiska pracy zintegrowane z bieżnią, czy po prostu stojące, mogłyby zwiększyć aktywność pracowników. Badacze wierzą, że tak jak wcześniejsze obserwacje, doprowadziły do zmian w kierunku ergonomicznego miejsca praca, tak ich praca spowoduje, że pracownicy będą mogli znacząco zredukować czas spędzany na krześle. Zanim to jednak nastąpi sami musimy zadbać o przerwy i kilka ćwiczeń przy biurku.

Zobaczcie ten zabawny filmik, który w bardzo przystępny sposób wyjaśnia, o co chodzi z tym siedzeniem:

IB

Źródło: Parry S, Straker L, Gilson ND, Smith AJ (2013) Participatory Workplace Interventions Can Reduce Sedentary Time for Office Workers—A Randomised Controlled Trial. PLoS ONE 8(11): e78957. doi:10.1371/journal.pone.0078957

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce