Zdrowy styl życia chroni przed starzeniem się

 

Zdrowy styl życia chroni przed starzeniem się


Opublikowane w pt., 08/08/2014 - 13:22

O telomerach pisaliśmy, gdy okazały się tajemnicą sukcesu ultramaratończyków. Te zakończenia chromosomów mają za zadanie chronić komórki przed uszkodzeniami, błędami powstający w wyniku podziału i przed chorobami. Z biegiem czasu jednak telomery ulegają skróceniu, stają się coraz słabsze i coraz gorzej wywiązują się ze swojego zadania. U ultramaratończyków proces ten następuje mniej dynamicznie, dzięki czemu wolniej się oni starzeją.

Najnowsze badania wykonane w San Francisco dowodzą, że bieganie ultramaratonów nie jest jedynym sposobem na dłuższą młodość. Do eksperymentu zaproszono 239 pań, które przez rok opisywały swoje nawyki w zakresie snu, diety i aktywności fizycznej. Raportowały również wszelkie stresujące wydarzenia w swoim życiu. Na początku i na końcu procesu, wszystkim uczestniczkom zmierzono długość telomerów.

Okazało się, że największym wrogiem ich długości jest stres, który znacząco przyspiesza starzenie się komórek i wpływa na jakość końcówek chromosomów. Ich skrócenie jest przez naukowców wiązane z występowaniem demencji, osteoporozy, niektórych chorób nowotworowych i wielu innych schorzeń przypisywanych starzeniu się organizmu.

Na szczęście nawet duży poziom stresu nie przesądzał o wyniku. Remedium na jego negatywne skutki stał się zdrowy styl życia, rozumiany jako odpowiedni czas snu, zdrowa dieta i przede wszystkim ruch. Panie, które przez cały eksperymentalny rok prowadziły właśnie takie życie, miały dłuższe telomery, niż te, które miały mniej zdrowe nawyki.

– Jest czymś niezwykle ważnym, żeby utrzymać zdrowe zwyczaje, zwłaszcza wtedy, gdy spotyka nas coś szczególnie stresującego np. utrata pracy – wskazuje Eli Puterman, kierownik badania.

To już drugie opracowanie naukowe w ciągu ostatnich kilku dni, które zwraca uwagę na negatywne skutki życia w stresie. Badania naukowców w Ohio uwodniły, że stres sprzyja tyciu, teraz okazało się, że jego następstwa mogą być poważniejsze.

IB

Źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce