Zmęczeniowe złamanie 5 kości śródstopia - biegacz sam sobie winny

 

Zmęczeniowe złamanie 5 kości śródstopia - biegacz sam sobie winny


Opublikowane w sob., 10/09/2016 - 16:46

Druga, sobotnia prelekcja Mateusza Zycha na Forum Sport Zdrowie Pieniądze dotyczyła zmęczeniowego złamania 5 kości śródstopia, którego on sam doświadczył.

Jak wyjaśniał ekspert, do najczęstszych przyczyn złamania dochodzi: z powodu urazów mechanicznych, z powodu przeciążenia wysiłkowego, z powodu przeciążenia biomechanicznego (zaburzenia osi ruchomości stawu skokowego), mikrourazów, zwyrodnienia, RZS. 

Objawy to silny ból po zewnętrznej stronie stopy, nasilający się przy ucisku, próbie chodzenia a także przy ruchach palcami, krwiak, zasinienie, obrzęk, ograniczenie zakresu ruchów stopy, utrudniona możliwość chodzenia

Mateusz Zych omówił podczas spotkania trzy rodzaje złamań - tzw. tenisisty, złamanie Jones'a (najczęstsze) i złamanie ze zmęczenia. 

Mateusz Zych uczulał na profilaktykę i nie bagatelizowanie żadnego bólu. - Złamanie wyklucza z treningów na wiele tygodni, a tak naprawdę wyklucza z normalnego funkcjonowania, ponieważ często stosuje się leczenie poprzez założenie opatrunku gipsowego, ortezy walkera a w wielu przypadkach kończy się operacją. 

KK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce