17. Półmaraton Marzanny ma ambicję na 4900 uczestników

 

17. Półmaraton Marzanny ma ambicję na 4900 uczestników


Opublikowane w czw., 02/01/2020 - 14:39

Drugi co do wielkości półmaraton w Krakowie ma około 1600 zgłoszeń. Na odbywający się tego samego dnia – 22 marca 2020 roku –  Bieg „Dla małych serc” (na 10 km) jest ponad 300 chętnych. – Każdy, kto u nas biegnie pomaga dzieciom mającym problemy z sercem – podkreśla Ryszard Machlowski, dyrektor Półmaratonu Marzanny.

Półmaraton Marzanny to bieg żegnający zimę, a witający w Krakowie wiosnę. Od lat cieszy się rosnącą popularnością. Pod Wawelem tylko w Cracovia Półmaratonie Królewskim startuje więcej biegaczy, ale ta impreza odbywa się w drugiej części sezonu (w październiku).

Półmaraton Marzanny to też jedno z wydarzeń biegowych z najdłuższą historią w dawnej stolicy Polski. W tym roku odbędzie się po raz 17.

Tradycyjnie start i meta półmaratonu będą na krakowskich Błoniach. Biegacze – jak zwykle – zobaczą historyczną część miasta – m. in. pobiegną Plantami, wokół Wawelu i Bulwarami Wiślanami. Trasa na razie będzie podobna do zeszłorocznej, ale to się ma zmienić w kolejnej edycji. – W Krakowie jest coraz więcej remontów i musimy to brać pod uwagę przy wytyczaniu trasy. Miasto jest do nas przychylnie nastawione, ale musimy liczyć się z tym, by było tez przejezdne w trakcie imprezy – przyznaje Ryszard Machlowski, dyrektor Półmaratonu Marzanny.  

W najbliższej edycji limit biegaczy na obu dystansach organizatorzy ustalili na 4900 osób. Na razie na listach startowych jest w sumie zapisanych prawie 2000 biegaczy. – Rok temu o tym czasie było więcej – przyznaje Machlowski. – To efekt tego, że trochę później ruszyliśmy z zapisami. Wkrótce rozpoczniemy jednak kampanię reklamową i promocję zapisów. Liczę, że jesteśmy w stanie osiągnąć limit.

Poprzednią edycję ukończyło w sumie ponad 4900 biegaczy. W półmaratonie pobiegło prawie 3650 biegaczy i biegaczek.

– Warto wziąć udział w naszych imprezach, bo zawsze pomagamy i zbieramy pieniądze dla Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis prof. Janusza Skalskiego działającej przy szpitalu na krakowskim Prokocimiu – wyjaśnia Machlowski. – Szpital CM Uniwersytetu Jagiellońskiego znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Aby umożliwić utrzymanie standardów leczenia, niezbędne jest ciągłe wzbogacanie sprzętowe oddziału i wymiana starej aparatury medycznej. A na to potrzeba ogromnych finansów. Krakowski Klub Biegacza „Dystans” i wszyscy, którzy czynnie biorą udział w biegach przez nas organizowanych w tym pomagają.

Start w Półmaratonie Marzanny to okazja, by zdobyć drugi element z trzyczęściowego medalu przedstawiającego najważniejsze krakowskie zabytki. Pierwszy był rok temu, a do kompletu trzeba będzie pobiec jeszcze za rok.

Rekordy trasy należą na 10 km do Szymona Kulki (30:42) i Zity Kacser (36:07). Półmaraton najszybciej przebiegli Kenijczycy Hillary Kimaiyo 01:04:18 i Rebecca Jepchirchir Korir 01:15:22.

Więcej o półmaratonie i biegu na 10 km na stronie www.polmaratonmarzanny.pl.

Uczestnicy powalczą o punkty Ligi Festiwalu Biegowego w kategorii „Najlepszy Maratończyk”. Finał cyklu odbędzie się w dniach 11-13 września w Krynicy-Zdroju podczas 11. TAURON Festiwalu Biegowego.

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce