19. Półmaraton Wtórpol w nowej, nocnej odsłonie [ZAPISY]

 

19. Półmaraton Wtórpol w nowej, nocnej odsłonie [ZAPISY]


Opublikowane w ndz., 18/08/2019 - 10:19

Półmaraton w Skarżysku Kamiennej ma bardzo długą historię. W tym roku zapisze nową kartę – biegacze będą rywalizować pierwszy raz po zmroku. To ostatnia okazja, by przed Festiwalem Biegowym w Krynicy zdobyć punkty do Ligi Festiwalu.

Historia biegu w Skarżysku Kamiennej sięga 2001 roku. Od tej pory nieprzerwanie co roku w czwartym co do wielkości mieście województwa świętokrzyskiego kilkuset biegaczy rywalizuje w półmaratonie. Średnio na starcie pojawia się około 300 uczestników. Rekordowy był 2013 rok, kiedy było ich aż 502.

Organizatorzy starają się przyciągnąć więcej uczestników i dwa lata temu dołożyli jeszcze jeden dystans – 10 km. Kolejny pomysł na zwiększenie frekwencji to przeniesienie startu sprzed południa na wieczór. W tym roku obydwie konkurencje półmaratonu Wtórpol rozpoczną się o godz. 20:30, czyli o zmierzchu. Ostatni na mecie dłuższego dystansu spodziewani są przed północą.

Podczas skarżyskiego święta biegania małżeństwa mogą rywalizować o mistrzostwo Polski w półmaratonie. W klasyfikacji liczy się wspólny czas małżonków.

Organizatorzy zapewnią wiele atrakcji. Imprezę uświetni pokaz sztucznych ogni, który najlepiej będzie można zobaczyć z plaży nad Zalewem Rejowskim. Będzie też okolicznościowy tort.

Półmaraton Wtórpol to także zwykle okazja, by spotkać polskich olimpijczyków. W Skarżyska Kamiennej gościli m. in. Jacek Wszoła, Sebastian Chmara, Henryk Szost, Władysław Kozakiewicz czy Szymon Ziółkowski.

Na starcie półmaratonu i 10 km zwykle nie brakuje szybkich zawodników. Przyciągają wysokie nagrody pieniężne; w tym roku będzie to ponad 15 tys. zł.

Rok temu maraton ukończyło 150 osób – wygrali Kenijczyk Hilary Kimaiyo (1:06.51) i jego rodaczka Agnes Chebet (1:16.50). Najlepszy z Polaków był wielokrotnie startujący w Skarżysku Kamiennej Rafał Czarnecki, który jest m.in. zwycięzcą Koral Maratonu w 2016 i 2018 roku podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy.

Wśród Polek najszybciej pobiegła Karolina Waśniewska (1:24.52).

Dwa razy więcej osób wybrało krótszy dystans. Na 10 km triumfowali Ukraińcy Serhij Okseniuk (31.48) i Tetiana Wernychor (36.03). Najlepsi Polacy – Sylwester Lepiarz był czwarty (33.47), a Natalia Grzegorczyk też czwarta (41.44).

W historii biegu najszybciej trasę pokonał w 2013 roku Robert Wambua z Kenii – 1:03.15.

Na tydzień przed zawodami na liście startowej było prawie 400 nazwisk.

Zapisy trwają: TUTAJ

Trasa półmaratonu będzie taka sama jak w latach poprzednich. Z racji tego, że zawodnicy będą już biegać po zmroku będzie specjalnie doświetlona.

Trasa biegu:

Półmaraton Wtórpol to bieg w ramach prestiżowej Ligi Festiwalu Biegowego, która składa się z ponad 50 imprez w całym kraju w trzech kategoriach: „Najlepszy maratończyk" (do tej należy Półmaraton Wtórpol), „Najlepszy biegacz 5-10-15 km" oraz „Najlepszy góral". Finał Ligi zaplanowano podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju (6–8 września).

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce