22. Bieg Fiata w Bielsku-Białej: Liga Festiwalu, Mistrzostwa Polski kobiet, lekarzy, czyli mnóstwo sportowych emocji

 

22. Bieg Fiata w Bielsku-Białej: Liga Festiwalu, Mistrzostwa Polski kobiet, lekarzy, czyli mnóstwo sportowych emocji


Opublikowane w czw., 15/05/2014 - 13:44

W niedzielę 18 maja w Bielsku-Białej odbędzie się 22. Bieg Fiata. Uczestnicy imprezy będą się ścigać na tradycyjnej, 10-kilometrowej trasie.

Stali bywalcy bielskiej imprezy znają ją doskonale, gdyż pozostaje stała od lat. Mimo tego posiada zaktualizowany atest PZLA. – Trasa jest najbardziej płaska z możliwych w Bielsku-Białej położonej na górkach, biegnie wzdłuż rzeki – opisuje dyrektor Biegu Andrzej Filipiak. – Prowadzi najpierw na południe miasta, po nawrocie na północ, prosto do mety. Wiedzie przez centrum, można po drodze zobaczyć liczne zabytki.

Poza biegiem głównym w Bielsku-Białej odbędą się biegi towarzyszące młodzieży oraz osób niepełnosprawnych w dwóch kategoriach: handbike i wózków sportowych. Choć, oczywiście, na starcie i mecie będą występy artystyczne, zrezygnowano z odbywających się dawniej po zakończeniu biegu koncertów. – Biegacze zwykle spieszą się do domów i na takiej imprezie zostaje garstka. Szkoda funduszy, idziemy raczej w kierunku dobrej organizacji imprezy, z maksymalną liczbą nagród i bogatym pakietem.

Wiele wskazuje na to, że nie wszyscy uczestnicy otrzymają medale, których przygotowano 1000. Na liście startowej jest ponad 1270 osób, a możliwość zapisu będzie jeszcze w dniu startu w biurze zawodów. – Swój start w regulaminowym terminie opłaciło 900 osób, więc teoretycznie mamy 100 medali w zapasie. Reszta zapisała się później – tłumaczy Filipiak. – Nie możemy sobie pozwolić nieprzygotowywanie pakietów i medali w ciemno – podkresla. 

Jako przykład podaje Półmaraton Żywiecki, w którym wystartowało o 300 osób mniej niż zgłosiło taką chęć. – I co potem zrobić z takimi pakietami? To idealny przepis jak spalić bieg. Niestety, w Polsce biegacze jeszcze długo nie nauczą się dyscypliny w tym względzie – stwierdza. 

Podczas Biegu Fiata zostaną rozegrane 3. Mistrzostwa Polski Kobiet w biegu na 10 km. Pierwsze odbyły się w Bielsku-Białej, drugie w Płocku, skąd impreza wróciła do Bielska. O tytuł Mistrza Polski powalczą również lekarze. Przewidziano odrębną klasyfikację policjantów oraz Puchar Beskidów w Biegach Ulicznych. Poza tym, oczywiście każdy zostanie sklasyfikowany w jednej z licznych kategorii wiekowych a osoby niepełnosprawne w odrębnym zestawieniu.

Wyniki biegu zostaną zaliczone też do Ligi Festiwalu Biegów.

Chociaż zapowiadano ulewne deszcze pod koniec tygodnia, Andrzej Filipiak nie traci optymizmu: – Będzie padać w czwartek i piątek, w sobotę przestanie. Mam nadzieję, że będzie dobra pogoda dla biegaczy, bo powietrze się odświeży po deszczu. Wiadomo jak jest- pogoda jest albo dla biegaczy, albo dla kibiców. Zawsze ktoś będzie zadowolony.

22. Bieg Fiata zapowiada się naprawdę interesująco dzięki sporej liczbie uczestników z aż jedenastu krajów, dużej puli nagród i ciekawej trasie. Można jeszcze zgłosić swoje uczestnictwo w biurze zawodów (opłata startowa wynosi wtedy 50 zł) lub odwiedzić Bielsko-Białą, żeby przeżyć trochę sportowych emocji kibicując innym biegaczom.

Strona biegu

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce