34. Bieg Zaślubin – ligowe zawody z długą i piękną historią

 

34. Bieg Zaślubin – ligowe zawody z długą i piękną historią


Opublikowane w wt., 17/12/2019 - 12:59

Startowali w nim olimpijczycy, mistrzowie Polski, a nawet mistrzowie olimpijscy. W 74. rocznicę zaślubin z Morzem Bałtyckim biegacze w Kołobrzegu pobiegną po raz 34. Bieg Zaślubin należy do Ligi Festiwalu Biegowego.

„Przyszliśmy, morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na marne nasz trud. Przysięgamy, że cię nigdy nie opuścimy. Rzucając pierścień w twe fale, biorę z tobą ślub, ponieważ tyś było i będziesz zawsze nasze” – tymi słowami 43–letni kpr. Franciszek Niewidziajło późnym popołudniem 18 marca 1945 r. dokonał w kołobrzeskim porcie zaślubin Polski z morzem.

Od 1987 roku w rocznicę tego wydarzenia w Kołobrzegu odbywa się 15-kilometrowy Bieg Zaślubin. Choć tak naprawdę z tego ważnego i historycznego powodu biegano już wcześniej, a startowali w nim mistrz olimpijski Bronisław Malinowski.

Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie „Bieg Zaślubin” i to oni najlepiej znają historię zawodów.

„18 marca 1969 roku odbyły się pierwsze Biegi Zaślubin ze startem i metą przy Pomniku Zaślubin z Morzem na dystansie 3 km. W kategorii juniorów zwyciężył Bronisław Malinowski (późniejszy srebrny medalista olimpijski z Montrealu – 1976 i złoty medalista z Moskwy 1980) na 3000 m z przeszkodami. W kategorii seniorów na dystansie 6 km zwyciężył Kazimierz Podolak. Biegi odbywały się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych – w śnieżnej zamieci. Organizatorem imprezy był Stanisław Krawiec z Międzyszkolnego Klubu Sportowego Sztorm, który był także sędzia głównym w 1. Biegu Zaślubin.”

Do tego pomysłu w Kołobrzegu powrócono 17 lat później. „Od 1979 roku nieodżałowany Tomasz Hoppfer organizował kolejne Maratony Pokoju w Warszawie i promował bieganie w TVP. Sprawił również, że kołobrzeżanie brali czynny udział w maratońskich biegach. Andrzej Wyganowski, pierwszy kołobrzeski maratończyk, przekazywał wrażenia i namówił kolejnych biegaczy do startu. 22 listopada 1986 r. na spotkaniu w Spółdzielni Mieszkaniowej w Kołobrzegu postanowiono zorganizować pierwszy Bieg Zaślubin z Morzem na dystansie 15 km. Jednocześnie powołano Klub Biegacza „Neptun”. Ustalono, że bieg odbędzie się w sobotę najbliższą 18 marca, która to data jest związana z obchodami rocznicy zaślubin Polski z Morzem. Bieg odbył się w parku nadmorskim ze startem i metą przy pomniku Zaślubin z Morzem. Zwycięzcą w 1987 r. został Zdzisław Udowieni z czasem 47 minut i 53 sekundy, wśród kobiet wygrała Małgorzata Ponikowska 58:58.„

22 marca 2020 roku w Kołobrzegu pobiegną po raz 34. Ten bieg wygrywali też znani lekkoatleci – m.in. Małgorzata Sobańska, olimpijka z Atlanty i Aten, zwyciężczyni maratonu w Londynie (1995), Grażyna Syrek, olimpijka z Aten, ośmiokrotna mistrzyni Polski od 5000 m do maratonu.

W 1992 roku wygrał Piotr Pobłocki, który co roku z rodziną przyjeżdża na Festiwal Biegowy w Krynicy.

Rekord trasy należy do Piotra Drwala (44:55 w 2001 roku) i właśnie Grażyny Syrek (51:20 – w 2003 roku). Nie udało się ich poprawić, mimo że w Kołobrzegu często startują biegacze z Ukrainy, a niedawno dołączyli też Kenijczycy.

Dwóch biegaczy – Zenon Słomski i Andrzej Wyganowski ukończyli wszystkie edycje!

Trasa biegu liczy dwie duże pętle po 6350 metrów i jedną małą – 2300. Na 6,350 km i 11 km i na mecie ustawiony zostanie punkt odżywiania z herbatą i wodą mineralną niegazowaną.

Poza klasyfikację generalną mężczyzn i kobiet, będzie 15 kategorii wiekowych. Bieg Zaślubin będzie też zaliczany do Pucharu Polski strażaków. Będzie też odrębna klasyfikacja Wojska Polskiego i pozostałych służb mundurowych, komendanta powiatowego policji, kategorie małżeńska i drużynowa.

Opłata startowa do końca roku wynosi 50 zł ( 5 proc. zniżki dla posiadaczy karty biegacza Festiwalu Biegowego). Organizator wyznaczył limit uczestników na 800 osób.

ZAPISY TUTAJ

34. Bieg Zaślubin należy do prestiżowego cyklu Liga Festiwalu Biegowego (szczegóły). To cykl ponad 50 imprez w całym kraju rozgrywanych w trzech kategoriach: „Najlepszy maratończyk", „Najlepszy biegacz 5-10-15 km" (do tej należy Bieg Zaślubin) oraz „Najlepszy góral". Finał Ligi zaplanowano podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju w 2020 roku.

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce