55. Cross Ostrzeszowski: "Mądry" bieg Tomasza Szymkowiaka i świetny sprawdzian małżeństwa Czarneckich [ZDJĘCIA]

Opublikowane w wt., 16/04/2019 - 12:08

Od ponad pół wieku w woj. wielkopolskim rozgrywane są Crossy Ostrzeszowskie. Za nami 55. edycja tej imprezy. Półmaraton im. Mirosława Zaremby – główny punkt programu imprezy, który w tym roku wystartował po raz 21. - zaliczany jest zaliczany do Ligi Festiwalu Biegowego w klasyfikacji „Najlepszy Maratończyk”.

Jak sama nazwa zawodów wskazuje, trasa ostrzeszowskiego półmaratonu nie może być płaska niczym stół. Biegacze podążają przez przez Wzgórza Ostrzeszowskie i jedno z najwyższych wzniesień Wielkopolski – Bełczynę (278 m n.p.m). Do pokonania są tu zawsze trzy rundy, z których jedna jest nieco krótsza. Meta zawodów znajduje się na stadionie im. Janusza Kusocińskiego.

W tym roku w biegu głównym wzięły udział ponad 240 osób. Wśród mężczyzn zwyciężył Tomasz Szymkowiak, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegu na 3000 m z prz., który uzyskał czas 1:10:48. Przypomnijmy, że biegacz z Wrześni nie tak dawno w Toruniu został mistrzem świata weteranów w półmaratonie w kategorii M35.

Jak drugi uplasował się Ukrainiec Pawlo Stepanenko - uczestnik mistrzostw świata w biegu na 100 km z 2015 roku, który tym razem pokonał dystans w 1:11:28 . Natomiast trzeci był Rafał Czarnecki, zwycięzca półmaratonu z 2016 i 2017 roku, który tym razem uzyskał rezultat 1:15:24 .

- Wyniki w tym roku były bardzo dobre, najlepsze od kilku lat. Jeszcze na 9. kilometrze zawodnik z Ukrainy był o dwa metry przed Tomkiem. Jednak po kolejnych kilkuset metrach sytuacja się zmieniła i na to Polak znalazł się na prowadzeniu. Szybko zbudował ok. 30-metrową przewagę. Myślę, że był to emocjonujący bieg i bardzo mądry Tomka - relacjonuje Marcin Poprawa, dyrektor półmaratonu, który sam stanął w szranki rywalizacji. Finiszował z czasem 2:04:37.

Rywalizację pań wygrała Lidia Czarnecka, żona Rafała Czarneckiego, która metę przekroczyła z wynikiem 1:33:49.

Jak się okazało, dla obojga był to dobry sprawdzian przed maratonem w Gdańsku, gdzie nie tylko zwyciężyli, ale też ustanowi rekordy trasy.

Dublet w Krynicy, dublet z rekordami w Gdańsku! Rafał i Lidia Czarneccy! [ZDJĘCIA]

Drugie miejsce zajęła Agata Kwasiura z czasem 1:35:36, a trzecia Barbara Tobiasz pokonując dystans w 1:36:08.

Łącznie licząc, wszystkie konkurencje 55. Crossu Ostrzeszowskigo – oprócz półmaratonu rozegrano także bieg na 4 km, marsz nordic walking i przełaje w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych - zgromadziły ponad 1100 osób.

Organizatorzy już myślą o kolejnej edycji zawodów. Wstępnie odbyć się ona można 5 kwietnia 2019 kwietnia.

Finał Ligi Festiwalu Biegowego odbędzie się podczas 10. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdroju w dniach 6-8 września. Rejestracja oraz udział w rywalizacji jest całkowicie bezpłatny (patrz regulamin), zawodnik ponosi jedynie koszty udziału w poszczególnych biegach.