Atrakcje podczas XXV Biegu Niepodległości w Warszawie [INFOGRAFIKA]

 

Atrakcje podczas XXV Biegu Niepodległości w Warszawie [INFOGRAFIKA]


Opublikowane w wt., 05/11/2013 - 09:24

Instytut Pamięci Narodowej przygotował historyczny opis trasy, którą w poniedziałek pobiegną uczestnicy XXV Biegu Niepodległości w Warszawie. Miejsca nie są związane tylko z 1918 rokiem, ale i z II Wojną Światową oraz Powstaniem Warszawskim. Dodatkowo, jeśli ktoś ma problemy z dobraniem muzyki na trasę, będzie mógł pobrać audiobooka.

W pakietach startowych, które odbierają biegacze, umieszczona jest specjalna mapa. Opisuje ona dwanaście punktów znajdujących się na trasie prowadzącej wzdłuż ulic al. Jana Pawła II i al. Niepodległości. Pierwszym punktem jest oczywiście Rondo Zgrupowania „Radosław”, czyli miejsce startu. W czasie Powstania Warszawskiego wspomniane zgrupowanie walczyło na Woli, Śródmieściu, Mokotowie, Starym i Nowym Mieście. Batalion „Zośka” zdobył obóz KL Warschau (tzw. Gęsiówkę) uwalniając 350 Żydów.

Prawie na półmetku trasy dla nordic walking, mijając ulicę Noakowskiego biegacze wspomną Janusza Kusocińskiego, który mieszkał tu pod numerem 16. Złoty medalista IO w Los Angeles w 1932 roku w biegu na 10 km, rekordzista świata na 3000 metrów (8:18.8) i na 4 mile (19:02.6). 25-krotny rekordzista Polski i 10 krotny mistrz kraju. Żołnierz Września 1939 walczący w komórce wywiadowczej. Zatrzymany został 28 marca 1940 roku i rozstrzelany w masowej egzekucji w czerwcu tego samego roku w Palmirach.      

Kibice którzy też chcą się zapoznać się z opisem historycznym trasy mogą to zrobić TU.  

Uczestnicy biegu w pakietach startowych znajdą także jeszcze jedną niespodziankę - kupon z kodem promocyjny na bezpłatny audiobook. Udział w zawodach może być ciekawą przygodą przy wtórze słów Stanisława Lema czy Philipa K. Dicka. Audiobooki są do pobrania ze strony partnera biegu - audioteka.pl. Trzeba być czujnym, bo kody ważne są tylko do 18 listopada.

http://audioteka.pl/

XXV Bieg Niepodległości w Warszawie odbędzie się 11 listopada. Start o godzinie 11:11.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce