Bieg, który kusi zapachem i smakiem. 15. Biegu Wedla

 

Bieg, który kusi zapachem i smakiem. 15. Biegu Wedla


Opublikowane w sob., 02/11/2019 - 07:54

W jubileuszowym 15. Biegu Wedla może wystartować nawet 1500 osób. Zapisy do imprezy w Parku Skaryszewskim (8 lutego 2020 roku) rozpoczną się 6 grudnia. Najdłuższy dystans Biegu Wedla – na 9 km – należy do Ligi Festiwalu Biegowego.

Impreza co roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Początkowo miał być to tylko bieg odbywający się na przełomie stycznia i lutego sprawdzający jak zawodnikom idą przygotowania do sezonu. Z czasem stał się jednym z ważnych punktów w kalendarzu biegowym w stolicy, a także jedną z atrakcji podczas ferii zimowych na Mazowszu.

W 2006 roku przy temperaturze minus 13 stopni Celsjusza i opadach śniegu wystartowało sto osób. Pięć lat późnej było ich już 516, a na ścieżkach Parku Skaryszewskiego leżało nawet 45 cm śniegu. W 10. Biegu Wedla uczestników był już ponad tysiąc, a dokładnie 1118. Wtedy spadł świeży śnieg, a temperatura była tuż powyżej zera.

– Pierwszą edycję zaczynaliśmy przy mrozie - 13 stopni i z dużymi opadami śniegu, a Warszawa była sparaliżowana. W ostatnich dwóch latach było też sporo lodu na alejkach. Bieg nie ma stałej daty, gdyż jest to oferta m.in. dla młodzieży spędzającej ferie zimowe na Mazowszu – tłumaczy Andrzej Krochmal, organizator biegu.

Bieg Wedla to kilka konkurencji. Najmłodsi do lat siedmiu biegną na 250 metrów (rekord trasy – 56 sekund – dziewczynki, 54 sekundy – chłopcy), młodzież do lat 15 na 1,8 km (6 minut 47 sekund – dziewczynki; 6:15 – chłopcy), 5,5 km (19:54 – kobiety; 16:49 – mężczyźni). Dystans główny to 9 km, czyli pięć okrążeń w Parku Skaryszewskim. W tej konkurencji w 2015 roku ustanowiono rekordy trasy – Lidia Fiskowicz przebiegła w 31 minuty i 11 sekund, a Emil Dobrowolski w 27 minut i 31 sekund.

Organizatorzy liczą, że w tym roku padnie rekord frekwencji i limit 1500 osób zostanie wypełniony. Rok temu we wszystkich konkurencjach wystartowało w sumie 1471 osób. Poza dystansami biegowymi jest też nordic walking (5 km, ale po innej trasie) i o–run (połączenie biegu przełajowego z biegiem na orientację). Dodatkowo zaplanowano jeszcze dwie trasy turystyczne w marszach na orientację i bieg na orientację na trzech trasach (2, 3 i 4 km) wg zgłoszeń.

Andrzej Krochmal podkreśla, że Bieg Wedla jest wyjątkowy, o zawodnicy mogą poczuć słodkie wyroby sponsora tytularnego. Obok Parku Skaryszewskiego mieści siedziba firmy produkującej słodycze. – Nie dość, że biegamy w zapachach jej wyrobów, to w pakiecie startowym są słodycze, na mecie czeka gorący kubek płynnej czekolady, nagrody dla najlepszych też są oczywiście na słodko. Dlatego mówimy o najsłodszym biegu nie tylko w Warszawie, ale i w Polsce, gdyż nie słyszeliśmy o innej takiej podobnej imprezie – zapewnia Krochmal.

Bieg Wedla to część prestiżowej Ligi Festiwalu Biegowego. To cykl ponad 50 imprez w całym kraju rozgrywanych w trzech kategoriach: „Najlepszy maratończyk", „Najlepszy biegacz 5-10-15 km" (do tej należy Bieg Wedla) oraz „Najlepszy góral". Finał Ligi zaplanowano podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju w 2020 roku.

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce