Bieg Marszałka: Plenerowa lekcja historii w Sulejówku [ZDJĘCIA]

 

Bieg Marszałka: Plenerowa lekcja historii w Sulejówku [ZDJĘCIA]


Opublikowane w pon., 16/06/2014 - 17:08

Ponad 500 osób zgromadził sobotni Bieg Marszałka w Sulejówku, będący hołdem dla męża stanu z czasów II Rzeczypospolitej.

Zawody w Sulejówku na stałe wpisały się już w kalendarz imprez biegowych. Tegoroczna, siódma edycja przypadła do gustu uczestnikom i potwierdziła, że polscy biegacze w ostatnich latach biegacze polubili biegi z historią w tle.

To nie były typowe zawody, które zaczynały się wraz z sygnałem startera i kończyły po przekroczeniu mety. Bieg Marszałka nazwać można plenerową lekcją historii. – Specyfiką naszego biegu jest to, że łączymy aktywny wypoczynek z historią. Z jednej strony spędzamy miło czas, a z drugiej dowiadujemy się jak Marszałek żył, jaki miał wpływ na losy kraju. A te były kręte, jak trasa biegu – mówi Witold Kikolski, dyrektor sulejowskiej imprezy.

W ramach wydarzenia odbywały się pokazy grup rekonstrukcyjnych z czasów Legionów Polskich, wystawione były pamiątki o Marszałku. Można było oczywiście zwiedzać także jego muzeum czy zamienić kilka słów z obecnym na miejscu wnukiem Marszałka Krzysztofem Jaraczewskim. – Dopisała pogoda. Deszcz delikatnie zaczął kropić, gdy wręczaliśmy ostatnie medale – relacjonuje organizator.

Łącznie dwa bieg ukończyło 566 biegaczy. To nieco mniejsza liczba uczestników niż rok temu. – Zapisanych mieliśmy ponad 900 osób. Nie ma co ukrywać, że Mistrzostwa Polski na 5 km odebrały nam frekwencję. Dodatkowo w piątek bardzo mocno padało i część biegaczy zrezygnowała myśląc, że taka zła pogoda się utrzyma – wyjaśnia dyrektor biegu.

Ci, którzy przyjechali do Sulejowka, nie żałowali. Każdy, kto ukończył zmagania, otrzymywał medal z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego na awersie oraz marszałkiem na tle Legionów na rewersie. Medal nawiązywał do setnej rocznicy powstania Legionów Polskich.

W Sulejówku pewnie zwyciężył Artur Jabłoński z czasem 31 minut i 51 sekund. Prawie dwie minuty za nim na metę wbiegł Bartosz Olszewski. Trzecie miejsce, ze stratą prawie 3 minut, przypadło Aleksandrowi Cielińskiemu.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Emilia Zielińska z czasem 39 minut i 44 sekundy. Minutę i dziesięć sekund za nią finiszowała Monika Kaczanowska. Trzecie miejsce przypadło Kamili Kucharskiej.

W biegu memoriałowym im. Haliny Zielińskiej, wieloletniej dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulejówku, zmarłej w 2009 roku, uczestniczyło 66 osób. Zmagania toczyły się na dystansie 3100m. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Andrzej Ignatowicz z czasem 12:25. Natomiast wśród pań Olga Grabowska z rezultatem 15:18.

Pełne wyniki znajdziecie w naszym KALENDARZU IMPREZ.

Bieg Marszałka zorganizowany został na pamiątkę marszów Sulejówek – Belweder organizowanych z okazji imienin Józefa Piłsudskiego. W przyszłości, być może już z okazji 10. edycji zawodów, organizatorzy będą chcieli przeprowadzić półmaraton na tej trasie. Warunkiem jest jednak pozyskanie sponsorów. Trzymamy kciuki!

Przypominamy, że wyniki uzyskane w tegorocznej edycji Biegu Marszałka możecie wpisać do klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15” Ligi Festiwalu Biegowego.

RZ  

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce