Bieg Swoszowicki jednak wystartuje (raczej) w dniu wyborów prezydenckich

 

Bieg Swoszowicki jednak wystartuje (raczej) w dniu wyborów prezydenckich


Opublikowane w wt., 10/03/2020 - 08:52

Datę ósmej edycji Biegu Swoszowickiego organizatorzy wyznaczyli na 24 maja, jeszcze zanim marszałek Sejmu ogłosiła termin wyborów prezydenckich na 10 maja, a ewentualnej drugiej tury dwa tygodnie później. Mimo wątpliwości kiedy pobiec, jednak raczej nie zmienią terminu biegu. Impreza należy do prestiżowego cyklu Liga Festiwalu Biegowego

Z podobnym problemem zmierzyła się inna podkrakowska impreza – Bieg Skawiński. Był planowany na 10 maja. Organizatorzy przyznali, że nie mieli wyjścia i musieli przełożyć termin (na 17 maja), by nie narazić się na protesty wyborców, którzy mogliby z powodu trasy biegu mieć problem z dotarciem do lokali wyborczych.

Stowarzyszenie I Ty Możesz Być Wielki, które organizuje m. in. Bieg Swoszowicki postanowiło zapytać biegaczy na jaki termin zmienić imprezę. „W związku z tym istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie otrzymamy odpowiednich zgód na organizację imprezy w tym terminie. Przez tę wyjątkową sytuację rozważamy zmianę terminu 8. edycji Biegu Swoszowickiego.” – napisali na facebooku.

Zaproponowali sobotę 23 maja i niedzielę 31 maja. Zdania była podzielone jak w drugiej turze wyborów prezydenckich. 55 proc. opowiedziało się za sobotą.

Rafał Oświęcimka, prezes ITMB, stwierdził jednak, że jeszcze nie wszystko jest stracone i jednak uda się utrzymać termin 24 maja. – Wstępnie otrzymaliśmy informację od Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego, że termin ten nie jest zagrożony. To o tyle istotne, że ostateczną decyzję ws. wydania zezwolenia na tymczasową zmianę organizacji ruchu na czas biegu wydaje właśnie ZDPK. Także bądźmy dobrej myśli – stwierdził. – Poza tym na trasie naszego biegu jest tylko jeden lokal wyborczy, więc biegacze aż tak bardzo nie będą przeszkadzać. W Skawinie mieli ten problem, że biuro zawodów, to jednocześnie właśnie siedziba lokalu wyborczego. Zresztą w Krakowie w październiku w dniu drugiej tury wyborów samorządowych odbył się półmaraton i jakoś wszystko się udało – przypomina.

Prezesa ITMB bardziej niepokoją coraz liczniejsze potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce, w tym w Krakowie i odwoływanie biegów. – Żadna impreza teraz nie może być niczego pewna. Na razie Państwowa Inspekcja Sanitarna mówi, że nie ma potrzeby teraz odwoływać biegu, który jest w maju. Ale w Krakowie już za niespełna dwa tygodnie jest Półmaraton Marzanny [do tego biegu zapisało się ponad 3,5 tys. biegaczy – przyp. red.] – zauważa Oświęcimka.

Podczas Biegu Swoszowickiego oprócz dystansu głównego na 10 km odbywa się Swoszowicka Piątka (5 km), Rodzinna Mila (1,6 km) i biegi dla dzieci (od 50 m do 300 m). Na razie zapisało się około 300 uczestników, a organizatorzy liczą nawet na frekwencję powyżej 1000 osób.

W biegu głównym rekord trasy należy do Andrzeja Lachowskiego (32:41) i Agnieszki Cader (40:05).

IMBW organizuje w tym roku cztery biegi, a ich ukończenie daje możliwość skompletowania wyjątkowego medalu. Kto jest nie pobiegł 16 lutego w 5. Biegu Walentynkowym stracił już na to szanse. Trzy pozostałe imprezy to Biegiem na Bagry 6! (19.04.2020 r.), 8. Bieg Swoszowicki (24.05.2020 r.) i Biegiem na Zakrzówek 5! (30.08.2020 r.).

Impreza jest zaliczana do cyklu Liga Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie się podczas 11. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdroju w dniach 11-13 września.

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce