Fenix Run & Walk spełni marzenia. Także te biegowe...

 

Fenix Run & Walk spełni marzenia. Także te biegowe...


Opublikowane w pt., 07/11/2014 - 10:01

Do programu Ligi Festiwalu Biegowego w sezonie 2014/15 dołączyła właśnie nowa impreza Fenix Run & Walk. Pod tą nieco tajemniczą nazwą kryje się dobrze znane na Śląsku wydarzenie, tj. Festiwal Spełnionych Marzeń. Trwają zapisy do przyszłorocznej edycji biegu oraz marszu. Ta już 17 stycznia.

Zawody rozgrywane są na granicy Mysłowic i Katowic w Lesie Murckowskim. Po raz pierwszy, jeszcze jako Bieg Spełnionych Marzeń impreza wystartowała w 2008 roku. Pretekstem były... 30. urodziny założyciela fundacji „Fenix” Tomasza Katana. W premierowych zmaganiach wzięło udział nieco więcej osób, niż lat miał wtedy organizator. Jednak już w kolejnej odsłonie wystartowało 200 uczestników. Obecna frekwencja to ok. 400 osób.

– Zorganizowanie biegu było moim marzeniem, ale już każda następna edycja miała jakiś cel charytatywny. Chcieliśmy spełniać marzenia innych. Staraliśmy się wesprzeć hospicjum, później pomagaliśmy jednemu z mysłowiczanin - Rafała, który potrzebował rehabilitacji. Każdej imprezie towarzyszyła zbiórka pieniędzy i pomoc – wspomina Tomasz Katana.

Dodaje, że Fundacja chciałaby też spełnić marzenie jakiegoś biegacza. – Póki co jednak nie mamy stałych sponsorów, więc idea spełniania marzeń skupia się na tym by komuś pomagać doraźnie i wspierać możliwie jak najszerzej szczytne cele. I to nie tylko przy okazji tej imprezy, ale i innych wydarzeń. 15 listopada organizujemy bieg dla Basi, która choruje na mukowiscydozę. Całkowity dochód z imprezy posłuży do zakupu aparatu do oddychania dla niej. Akcję będziemy kontynuować podczas Fenix Run & Walk. Część dochodu z tego biegu przekażemy na Basię, dodatkowo prowadzona będzie zbiórka pieniędzy – tłumaczy nasz rozmówca.

W Lesie Murckowskim uczestnicy biegu głównego rywalizują na dystansie 15 km. Uczestnicy marszu nordic walking mierzą się z dystansem o 5 km krótszym. – Trasa biegu bardzo się zmieniała w ostatnich latach. Na początku biegaliśmy 12 km. Później 15, 18 i 16. Od kilku lat jest to prawie 15 km, czasem 200 metrów więcej. Chcieliśmy wycisnąć z trasy maksimum ciekawych miejsc. Każdy, kto tędy biegnie, ma co przeżywać. Dla osób mieszkających na Śląsku i w górach, jest to odcinek normalny. Natomiast dla osób spoza z nizin, trasa może dać popalić – wskazuje nasz rozmówca.

W tym roku imprezę czeka kilka zmian i to nie tylko w nazwie. W regulaminie biegu z 2008 roku jest zapis który mówi: „Propagowanie biegania jako czynnej formy wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej oraz krzewienie ducha SPORTU, TOLERANCJI, ODWAGI, PRZYJAŹNI, w skrócie STOP PESYMISTOM.” Mimo upływu lat organizatorzy twierdzą, że nie stracili zapału do realizacji tych zadań, a ich impreza jest idealnym miejscem do rozpoczęcia sezonu biegowego. Dodatkowo uczestnicząc w tym biegu można się podbudować.

– Byliśmy pierwsi i wiem, że mamy naśladowców. Na całej trasie wywieszamy tablice motywujące z hasłami typu: „To był Twój pierwszy kilometr - jesteś super”, „To nie była duża górka - przebiegłeś ją fantastycznie”, „To już połowa dystans - jesteś świetny”, „Uśmiechnij się!”, „Dlaczego płaczesz? Za 500 metrów będzie z górki!”. Chcemy motywować zawodników – podkreśla Tomasz Katana.

Przyznaje jednocześnie, że logistyka i finanse imprezy to „sinusoida”. – Jeśli coś chce się robić profesjonalnie, to każda porażka sprawia, że zadaje sobie pytanie po co to wszystko? Dlatego najbliższa edycja jest dla nas ważna. Całkowicie zmieniliśmy sposób myślenia o niej. Ma być ona zwrotem w stronę imprezy wyróżniającej się w każdym calu. Ma być to wydarzenie bardziej rodzinne, wprowadzamy dodatkowe dystanse dla dzieci, całkowicie przeniesiemy się w ostępy leśne, chcemy podejść do uczestników indywidualnie. Koszulka, którą planujemy, to nie będzie koszulka techniczna jak na każdym biegu, tylko bawełniana, kolorowa z motywem śląskim, taka w której chciałoby się wyjść na na ulice wyjaśnia organizator imprezy. Zachęca do wspólnej zabawy.

Fenix Run & Walk zaplanowano na 17 stycznia 2015 roku. Wyniki biegu głównego będziecie mogli wpisać do tabel Ligi Festiwalu Biegowego w kat. „Najlepszy biegacz 5-10-15”

Organizator

Regulamin

Zapisy

Trasa

Opłata startowa:

  • 40 zł do dnia 14.1.2015 ( liczy się data wpływu)
  • 60 zł w biurze zawodów
  • 30 zł dla Wiernych Zawodników ( ukończyli 7 biegów)

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce