Jubileuszowy i rekordowy Enervit Bieg na Wielką Sowę! [ZDJĘCIA]

 

Jubileuszowy i rekordowy Enervit Bieg na Wielką Sowę! [ZDJĘCIA]


Opublikowane w ndz., 11/08/2019 - 16:02

W Ludwikowicach Kłodzkich odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja Biegu na Wielką Sowę, kultowej imprezy zaliczanej do Ligi Festiwalu Biegowego, która co roku przyciąga biegaczy z całej Polski. Tym razem było ich rekordowo dużo - do mety zlokalizowanej na szczycie Wielkiej Sowy (1014 m. n.p.m.) dotarło 817 osób - o ponad 100 więcej niż przed rokiem! 

Wcześniej musieli pokonać niemal 10 km wymagającej trasy o przewyższeniu rzędu 600 metrów. Klasyka alpejskiego biegania!

Do Ludwikowic biegaczy przyciągają wymagająca trasa i świetna organizacja, ale też bogate pakiety startowe, możliwość wejścia na wieżę widokową na szczycie (w pakiecie) oraz hojne nagrody, zarówno dla najszybszych, jak i w losowaniu. W tym roku była wśród nich między innymi wycieczka na Lazurowe Wybrzeże.

Bieg przyciąga amatorów i doświadczonych zawodników. W tym roku znalazła się wśród nich między innymi Zuzanna Mokros, obecna mistrzyni Polski w biegu alpejskim. Swoją świetną dyspozycję potwierdziła wygrywając (podobnie jak podczas MP) z Anną Ficner. Mokros zameldowała się na szczycie Wielkiej Sowy po upływie 48 minut i 16 sekund, Ficner po kolejnych 15 sekundach.

Podium dopełniła Beata Lupa (48:41).

Zuzanna Mokros to górskie objawienie tego sezonu. Zawodniczka z każdym kolejnym startem potwierdza, że zwycięstwo w mistrzostwach kraju choć niespodziewane, nie było dziełem przypadku a potwierdzeniem rewelacyjnej formy. – Jak gdzieś widzę jakąś górkę to muszę na nią wbiec i sprawia mi to ogromną frajdę! Do tej pory priorytetem były biegi uliczne, półmaraton i maraton, o którym marzyłam całe życie, ale zaczęłam myśleć o tych górach i trzeba było poszukać czegoś nowego – przyznaje. W tym roku miała pobiec swój drugi maraton w Warszawie, ale uniemożliwiła jej to kontuzja: - Gdy się wyleczyłam, wystartowałam w Kamieńsku, a później wszystko zaczęło się toczyć w inną stronę…

"Góralka" z Pabianic, nowy talent w trailu? Zuzanna Mokros, alpejska MP: "Zakochałam się i biegnę w Krynicy!"

W klasyfikacji open bezkonkurencyjny był Sylwester Lepiarz, który na szczycie zameldował się z czasem 41:25.

Na podium Lepiarz stanął z dwoma biegaczami z Ukrainy. Drugie miejsce zajął Paweł Olijnyk (42:40) a trzecie Andrzej Starzyński (42:55).

Bieg w Ludwikowicach od lat jest gospodarzem Mistrzostw Polski Weteranów w Biegu Górskim. Rozdano także medale Mistrzostw Polski Lekarzy w Biegu Górskim. Najszybszymi medykami w kraju okazali się Jerzy Słobodzian z Nysy (51:32) oraz Magda Banach (1:04:16).

Szczegółowe wyniki - TUTAJ

Bieg przyciąga wielu stałych bywalców. Wśród nich jest między innymi Anna Skalska z Bytomia:

– Biegałam tutaj chyba osiem razy… Wyraźnie widać, że ta impreza się rozwija, przyjeżdża coraz więcej osób. Jest piękna trasa, która niemal nie zmieniała się od początku, z roku na rok coraz bogatszy pakiet, świetna atmosfera. Nic dziwnego, że ten bieg przyciąga coraz więcej osób – ocenia zawodniczka.

– Dzisiaj warunki były super, piękna słoneczna pogoda, było nawet trochę za ciepło do biegania. Na szczęście były punkty odżywcze na trasie i mecie, jak zawsze świetnie zaopatrzone. Trasa była troszkę zmieniona: startowaliśmy z boiska i stamtąd zbiegaliśmy do Harendy, więc było trochę dalej. O kilkaset metrów. Dla mnie to szybki bieg, bo są zbiegi i wypłaszczczenia, więc ściga się naprawdę dobrze. A na mecie zawsze czeka świetnie zaopatrzony bufet i możliwość wejścia na wieżę widokową – chwaliła Ambasadorka Festiwali Biegów.

10. Enervit Bieg na Wielką Sowę zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegowego w kat. „Najlepszy góral”. Finałowe biegi cyklu odbędą się we wrześniu podczas 10. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. Zapisy do imprezy – TUTAJ.

KM

fot. MEDIASPORT Krzysztof Gulbinowicz / Archiwum prywatne Anna Skalska


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce