Już w niedzielę Poznań Maraton pełen atrakcji. Znamy szczegóły imprezy

 

Już w niedzielę Poznań Maraton pełen atrakcji. Znamy szczegóły imprezy


Opublikowane w czw., 09/10/2014 - 13:18

Trwa odliczanie do startu 15. edycji jednego z największych maratonów w Polsce. W niedzielę w stolicy Wielkopolski wyruszy Poznań Maraton. Chęć udziału w nim zgłosiło ponad 7300 biegaczy. Czy padnie rekord frekwencji? Kto wybiega samochód? Przekonamy się wkrótce.

Jedną z największych atrakcji tegorocznego maratonu jest jego nowa trasa. Maratończycy pobiegną  między innymi przez murawę stadionu Lecha Poznań oraz arenę piłkarskiego Euro 2012. – Trasa ma trzy nowe fragmenty. Chcieliśmy w ten sposób urozmaicić bieg. W okolicy 6 kilometra, uczestnicy będą przebiegać w okolicach stadionu, a także przez sam stadion po specjalnych panelach. Będzie można poczuć trochę innej atmosfery. Jedna trybuna będzie bowiem udostępniona dla kibiców, którzy będą mogli dopingować swoich zawodników i oglądać  ich zmagania na telebimach. Również ze strefy mety będzie tam skierowany sygnał. – mówi Monika Prendke, rzecznik prasowy 15 Poznań Maratonu.

– Wstęp na stadion będzie bezpłatny. Kolejne dwie zmiany dotyczą pójścia w stronę życiówek i łatwiejszej trasy. Nie będzie już kostki brukowej na ulicy Mickiewicza, która dawała w kość zawodnikom oraz podbiegu na ulicy Serbskiej. Przy planowaniu trasy oprócz wszystkich niezbędnych służb, pracowali z nami biegacze – dodaje rzeczniczka.

W zeszłym roku 42 km i 195 metrów ulicami Poznania ukończyło 5678 biegaczy. Do tegorocznego maratonu zarejestrowało się ponad 7300 biegaczy (zapisy prowadzone były do 2 października – przyp red). Wśród nich elitę tworzą Kenijczycy Kiprotich Kirui  z rekordem życiowym 2:11,34 oraz debiutanci na tym dystansie: David Kipketer Kogei, Salomon Kipsang Soy oraz Ukrainiec Valdas Dopolskas.

W elicie mężczyzn jest także dwóch polskich biegaczy. Są nimi Paweł Ochal z rekordem życiowym 02:12,20 oraz Emil Dobrowolski z najlepszym czasem 2:14,39. – Będzie to mój trzeci start w Poznaniu. Organizatorzy dbają tam o biegaczy i zależy im na starcie czołowych biegaczy również Polaków, co nie jest częste. W zeszłym roku trasa była bardzo ciężka, tym razem jest bardziej sprzyjająca. Dodatkowo organizatorzy postarali się, żeby rowerzyści mogli podawać napoje własne, co wcześniej było nie możliwe. Jest to duży plus. Dla czołówki ma być „zając”, więc zadbano o nadawanie tempa. Poznań wcześniej wydawał się biegiem bardziej dla amatorów. Teraz jednak podejście do wyczynowców jest tam coraz lepsze – powiedział Emil Dobrowolski, wicemistrz Polski w maratonie.

Wśród kobiet faworytkami są Kenijki: Irene Chepkirui Makori z rekordem życiowym 2.33,55  oraz debiutantka Everline Jepchirchir Kosgei. Rywalizować z nimi będzie krajowa czołówka: Ewa Brych Pająk (rekord życiowy 2:39,05), Agnieszka Mierzejewska ( 2:33,36) oraz Arleta Meloch – mistrzyni Polski (2:37:34).

Bieg rozpocznie się 12 października o godzinie 9 na ulicy Grunwaldzkiej. Natomiast meta będzie zlokalizowana na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (plac Marka). Tam też, będzie się mieściło biuro zawodów otwarte w piątek 10 października od 10.00 do 20.00 i w sobotę od 9.00-21.00.

Na maratończyków czeka wiele atrakcji w tym Targi Sportowe, pasta party, pilates, tor rowerowy dla dzieci, a także biegi na dystansach: 500 metrów, 1, 2 i 3 km oraz prelekcje na temat strategii żywieniowych czy spotkanie z Jerzym Skarżyńskim.

Tradycyjnie główną nagrodą jest samochód, który rozlosowany zostanie wśród wszystkich uczestników imprezy.

Poznań Maraton zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegów.

Organizator

Regulamin

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce