Sprintem i gallowayem, z kijkami i maskotką... Rekordowy Bieg Konstytucji w Warszawie! [WYNIKI, ZDJĘCIA]

 

Sprintem i gallowayem, z kijkami i maskotką... Rekordowy Bieg Konstytucji w Warszawie! [WYNIKI, ZDJĘCIA]


Opublikowane w pt., 03/05/2019 - 18:19

Rekordowo i w doborowej atmosferze toczył się 29. Bieg Konstytucji 3 Maja w stolicy. Metę imprezy przekroczyło 6 899 osób, w tym 5 818 osób w biegu głównym!

Wydarzenie otworzyły dzieci w Biegu z Maskotką, wspierane głośnym dopingiem rodziców. Na trasę ruszyli też zwolennicy nordic walking. Najwięcej emocji wzbudzał tradycyjnie bieg 5-kilometrowy bieg główny.

- Taki bieg więc trzeba biec przyzwoicie! - mówiła na mecie zwyciężczyni rywalizacji kobiet Ewa Jagielska, która... nie nastawiała się na wynik sportowy. Dla niej, tak jak dla większości uczestników, najważniejsza była dziś atmosfera i celebra tego ważnego dnia na biegowo - nie brakowało zawodników zmierzających do mety marszem, wzajemnego zagrzewania się do rywalizacji i podnoszenia morale w chwili kryzysu.

Mimo podniosłej atmosfery, faworyci nie zawiedli kibiców. Nasza rozmówczyni pobiegła „przyzwoite” 17:17.

- Bardzo lubię biegi z historią w tle i chętnie biorę w nich udział. Dla jest to wydarzenie patriotyczne, oczywiście cieszę się też ze zwycięstwa. Wiatr mi szczególnie nie przeszkadzał, bardziej męczący był podbieg na Agrykoli. Odczułam go w nogach - mówiła na mecie Ewa Jagielska, która teraz myśli już o przygotowaniach do otwartych mistrzostw Polski na 5 km, które już w czerwcu (najprawdopodobniej podczas Biegu Ursynowa).

Podbieg na Agrykoli dał się we znaki nie tylko zwyciężczyni. Był wyzwaniem dla biegaczy, którzy startowali z dalszych stref, dlatego powodzeniem cieszyła się jedna z nowości biegu - punkt nawodnienia w pobliżu najtrudniejszego odcinka trasy. Zastosowania nie miały za to zaplanowane dwie kurtyny wodne. Pogoda nie sprzyjała schładzaniu. Tę rolę pełnił pokapujący chwilami deszcz. Ci którzy przebywali na trasie, dłużej cieszyli się większymi przejaśnieniami.

Wiatr przeszkadzał za to zwycięzcy biegu. Jakub Nowak, niesiony dopingiem kibiców złamał 15 minut - jako jedyny w stawce. Niestety zabrakło rywali, którzy mogliby mu zaszkodzić i tempo utrzymywał samotnie.

- Od startu wiedziałem, że dzisiaj będę się zmagał z trasą, a dodatkowym rywalem okazał się wiatr. Nie sprzyjał dobrym wynikom i nie odpuszczał przez cały bieg. Z wyniku 14:47 jestem bardzo zadowolony. Trasa tego biegu jest bardzo trudna techniczka. Podbieg pod Agrykolę to oczywistość, a na prostych odcinkach ten wiatr... Mogę się tylko cieszyć, że moja forma rośnie - mówił maratończyk, który wraca do biegania po operacji nogi – w niedawnym OWM zajął czwarte miejsce w MP - i przyszłość widzi w jasnych barwach. Dziś w Warszawie obronił tytuł czempiona konstytucyjnej „piątki”.

- Może i nie jestem coraz młodszy, ale myślę, że jeszcze namieszam trochę na biegowych trasach. Mam nadzieję, że przede mną jeszcze piękne lata biegania! - dodał Kuba Nowak.

Podium panów:

  1. Jakub Nowak - 14:47
  2. Marcin Patecki - 15:35
  3. Michał Cenkier - 15:39

Podium pań

  1. Ewa Jagielska - 17:17
  2. Natalia Mierzlikin - 17:53
  3. Anna Szyszka - 18:01

Pełne wyniki: TUTAJ

29. Bieg Konstytucji otworzył zmagania w Triadzie „Zabiegaj o Pamięć” - przed nami jeszcze Bieg Powstania Warszawskiego i BIeg NIepodległości. Wszystkie biegi Triady zaliczane są do Ligi Festiwalu Biegowego, z finałem podczas TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce