Półmaraton Hajnowski

 

Półmaraton Hajnowski


Informacje:

Sezon: 2013-2014

Data: 
17-05-2014 (sob.)

Miejsce: 
Hajnówka

Dystans: 
21,097 km (dystans zaliczany do Ligi Festiwalu Biegów)

Klasyfikacja: Najlepszy Maratończyk

Opis wydarzenia:

Start: 12.00 centrum Białowieży, plac przy amfiteatrze

Rodzaj biegów: półmaraton uliczny

Dystans zaliczany do Ligi Festiwalu Biegów: 21,097 km

Opis trasy: Trasa Półmaratonu Hajnowskiego prowadzi z Białowieży drogą główną do Hajnówki, biegnącą cały czas przez teren Puszczy Białowieskiej. Meta biegu zlokalizowana jest w Hajnówce, w Parku Miejskim przy amfiteatrze. Na trasie zlokalizowane są trzy punkty odżywcze (na 6, 12 i 18 kilometrze) oraz posiłek regeneracyjny na mecie.

Organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce

Na obrzeżach Puszczy Białowieskiej leży bardzo urokliwe i pełne zieleni miasto Hajnówka. Stąd biegnie jedyna droga do Białowieży i Białowieskiego Parku Narodowego, miejsc odwiedzanych przez licznych turystów.

Hajnówka odgrywa rolę tzw. Bramy do Puszczy, jest bowiem znakomitym punktem wypadowym wycieczek po najstarszym Kompleksie Leśnym Europy. Bogata sieć szlaków turystycznych i dydaktycznych pozwala na wędrówki po pięknych, tajemniczych zakątkach puszczy. Świeże powietrze, zapach żywicy i szum drzew pozostawiają niezapomniane wrażenia na tych, którzy chcą tu wypocząć, a także na tych, którzy uczestniczą w organizowanym rokrocznie Półmaratonie Hajnowskim.

Organizatorem biegu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce. Jako jednostka budżetowa samorządu miejskiego realizuje zadania z zakresu rozwoju sportu, rekreacji i kultury fizycznej mieszkańców miasta i regionu.

Wśród wielu imprez bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej Ośrodka, Półmaraton odgrywa szczególną rolę. Każdego roku gromadzi na starcie około 300 uczestników z kraju i zagranicy. Organizatorzy biegu maksymalnie angażują się w przyjęcie zawodników, traktując ich jako gości odwiedzających region Puszczy Białowieskiej.

Dlaczego właśnie tu? Powód jest oczywisty. O wiele przyjemniej biega się w miejscu, gdzie unosi się zapach drzew, zamiast smrodu spalin. Gdzie słychać szum liści i śpiew ptaków, a nie wielkomiejski zgiełk. Gdzie wiatr nie wieje w twarz, tylko delikatnie orzeźwia, a słońce zamiast świecić w oczy, delikatnie sączy się, rozproszone przez liście. Gdzie żywa zieleń i panująca w lesie cisza działa na człowieka uspokajająco.

Obok rywalizacji sportowej duże znaczenie organizatorzy kładą na integrację środowisk biegaczy. Niewątpliwie sprzyja temu otoczenie, w jakim odbywają się spotkania uczestników zawodów.

Co wyróżnia bieg?:

Wysoki poziom dotychczasowych edycji biegu przyczynił się do popularyzacji biegania, a także spowodował duże zainteresowanie biegaczy naszym regionem. Do tej pory gościliśmy zawodników z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Włoch, Francji, a nawet dalekiej Japonii.

O popularności naszej imprezy świadczą nie tylko błyskawiczne zapisy elektroniczne, lecz również wyjątkowe spotkanie integracyjne zawodników i ich rodzin. Ponadto każdego roku przygotowywane są niepowtarzalne, drewniane medale imienne oraz imienne numery startowe dla każdego zawodnika.

Program:

16.05.2014r. - piątek

 • godz. 15.00-21.00 Weryfikacja zawodników i wydanie pakietów startowych.

Biuro organizacyjne XIV Półmaratonu Hajnowskiego mieścić się będzie w Amfiteatrze Parku Miejskiego przy ulicy Parkowej.

17.05.2014r. - sobota

 • godz. 8.00-9.30 Weryfikacja zawodników i wydanie pakietów startowych.
 • godz. 10.15 Uroczyste rozpoczęcie zawodów.
 • godz. 10.30 Start honorowy zawodniczek i zawodników z Amfiteatru Parku Miejskiego w Hajnówce (przebiegnięcie ok. 200 m do czekających autobusów ZKM).
 • godz. 10.45 Przewóz zawodników Półmaratonu z Hajnówki do Białowieży na linię startu.
 • godz. 12.00 Start ostry z parkingu w Białowieży.
 • godz. 12.15 Występy zespołów artystycznych w hajnowskim Amfiteatrze.
 • godz. 13.10 Przewidywane przybiegnięcie pierwszych zawodników.
 • godz. 13.30-14.50 Prysznic i obiad uczestników Półmaratonu w Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego, przy ulicy Piłsudskiego 3.
 • godz. 14.50 Zbiórka zawodników w Amfiteatrze.
 • godz. 15.10 Dekoracja zawodników, konferencja prasowa i sesja zdjęciowa. Losowanie nagród wśród wszystkich uczestników biegu.
 • godz. 16.30 Wyjazd autokarami z Amfiteatru na spotkanie integracyjne w głąb Puszczy Białowieskiej. W programie ognisko, degustacja potraw kuchni regionalnej, pieczenie dzika.

Dodatkowe atrakcje:

- XXXIII Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (11-17.05.2014),
- występy dzieci i młodzieży z Hajnowskiego Domu Kultury,
- występ Orkiestry Dętej Państwowej Straży Pożarnej z Hajnówki,
- stragany z wyrobami rękodzieła ludowego w Białowieży i w Hajnówce,
- sygnałem do startu jest hejnał myśliwski, odegrany na rogu,
- losowanie nagród wśród wszystkich uczestników Półmaratonu,
- spotkanie integracyjne dla wszystkich uczestników biegu i ich rodzin, z degustacją potraw kuchni regionalnej, pieczeniem dzika, przy ognisku i rytmach zespołu folkowego,
- możliwość spędzenia wspaniałych chwil relaksu i odpoczynku podczas pobytu w Parku Wodnym w Hajnówce, na który każdy zawodnik otrzymuje godzinny bilet wstępu do wykorzystania w dniach 15-18 maja 2014r. (dołączony do pakietu startowego). Zawodników, którzy będą w Hajnówce od czwartku, zapraszamy po odbiór pakietów po uzgodnieniu telefonicznym 604 153 073.
- dnia 18.05.2014 (niedziela) o g. 10.00 możliwość skorzystania z przejazdu kolejką wąskotorową do miejscowości Topiło dla wszystkich zawodników i ich rodzin, w cenie promocyjnej: dorośli 10 zł, dzieci bez opłat.

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce