Półmaraton Wtórpol już za miesiąc. Premierowo z Mistrzostwami Polski Małżeństw

Opublikowane w wt., 22/07/2014 - 14:48

Już za nieco ponad miesiąc w Skarżysku Kamiennej wystartuje 14. edycja Półmaratonu Wtórpol. Organizatorzy stawiają na sprawdzaną formułą biegu. Jedną ze niewielu zmian jest rozegranie Mistrzostw Polski Małżeństw. Zapisy trwają.

Jak do tej pory zarejestrowało się ponad 300 uczestników. Oznacza to że może zostać pobity rekord frekwencji. W ubiegłym roku bieg ukończyły 502 osoby. Myślę, że wzrost frekwencji to pokłosie coraz większego zainteresowaniem bieganiem w Polsce. My ze swojej strony zawsze robiliśmy wszystko jak najlepiej, tak podczas inauguracyjnej jak i ubiegłorocznej edycji – wspomina mówi Tomasz Wąsowski, dyrektor zawodów.

W tym roku po raz pierwszy w Skarżysku Kamiennej rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Małżeństw na dystansie 21,097 km. Lista zgłoszeń obejmuje już kilka par. Zwycięży ta z lepszym łącznym czasem na mecie.

Trasa biegu nie ulega zmianie. Impreza rozgrywana w Górach Świętokrzyskich wciąż należy do jednych z bardziej wymagających. Uczestnicy mają do pokonania dwie pętle po 10 548 metrów każda. Zawodnicy cztery razy podbiegają pod Górę Baranowską. Docierają też do Suchedniowa. Trasa prowadzi starą drogą E7. Start i meta znajduje się przy ul. Wioślarskiej w Rejowie (osiedle w Skarżysku Kamiennej).

Impreza oferuje wysokie nagrody, co niewątpliwie przyciąga zawodników zza granicy. Najlepszy mężczyzna otrzymuje aż 2500 zł, a kobieta 2000 zł. W zeszłym roku wśród panów całe podium zajęli Kenijczycy. Zwyciężył David Metto z czasem 1:04:57. Co więcej, w pierwszej szóstce było pięciu Kenijczyków i jeden Ukrainiec. Najlepszy z Polaków Andrzej Lachowski zajął siódme miejsce z wynikiem 1:12:28.

Wśród kobiet wygrała Ukrainka Olha Kotovska z czasem 1:15:13, co dało jej 12.miejsce w klasyfikacji generalnej. Druga była Kenijka, a trzecia ponownie Ukrainka. Najlepsza z Polek Agnieszka Malinowska Sypek była czwarta z czasem 01:30:28. Zawodnicy i menedżerowie wiedzą o tej imprezie. Mamy tu biegaczy, którzy startują praktycznie od pierwszej edycji. Takim biegaczem jest np. Ukrainiec Mykhaylo Iveruk. Kilka razy wygrał tu Kenijczyk Michaele Koronei. Czołówka startuje tu po kilka razy. Wiadomo, że robią to dla nagród pieniężnych – stwierdza organizator.

Półmaratonu Wtórpol odbędzie się 23 sierpnia. W ramach imprezy odbędzie się też XII minipółmaraton, czyli bieg na dystansie 2,1 km.

Półmaraton zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegowego z finałem podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdrój. Zdobyte punkty wliczane są w klasyfikacji „Najlepszy maratończyk”.