Strażacki Bieg Zaślubin w Kołobrzegu. Nie mieli sobie równych! Liga Festiwalu Biegów

Opublikowane w czw., 21/03/2019 - 15:02

33. Bieg Zaślubin w Kołobrzegu, jedną z najstarszych imprez biegowych w Polsce, śmiało można nazwać „biegiem strażaka”. Pożarnicy całkowicie zdominowali rywalizację na dystansie 15 km, zaliczaną do Ligi Festiwalu Biegów w kategorii „Najlepszy biegacz 5-10-15”.

Tegoroczny bieg ukończyło 616 osób (453 mężczyzn i 163 kobiety), frekwencja nieznacznie zatem przekroczyła ubiegłoroczną (607 biegaczy). W ramach imprezy rozegrano kwalifikację do Pucharu Polski Strażaków. Przedstawiciele tej służby „rozbili bank” także w klasyfikacji generalnej, pokazując, że strażak nie tylko musi być sprawny fizycznie, ale tez potrafi doskonale biegać!

Ponad 60 pożarników, w tym 6 kobiet, przyjechało do Kołobrzegu praktycznie z całej Polski, m. in. z Bytowa, Koszalina, Pucka, Szczecina, Torunia, Warszawy, Łodzi, Zgierza, Białej Podlaskiej, Gorzowa, Pleszewa, Kędzierzyna-Koźla, Wrocławia, Rzeszowa, Wadowic i Bytomia…

Efekt był taki, że strażacy zajęli całe podium biegu na 15 km, a w czołowej dziesiątce tego dystansu było ich aż siedmiu!

Strażacy Łukasz Świesiulski i Bartłomiej Przedwojewski na trasie 33. Biegu Zaślubin

Wygrał aktualny mistrz Polski strażaków Łukasz Świesiulski w znakomitym czasie 48:48 min., wyprzedzając o minutę i sekundę światowej klasy ultrasa Bartłomieja Przedwojewskiego (49:49). 18 sekund później finiszował Andrzej Szpunar (50:07). Podium 33, Biegu Zaślubin to wierna kopia ubiegłorocznych MP Strażaków PSP w Biegu Ulicznym.

Godnym podkreślenia jest, że aż 20 przedstawicieli tej służby przebiegło 15 km w czasie poniżej godziny! Najszybsza wśród kobiet była maratonka Agnieszka Janasiak. Poznanianka pokonała trasę w czasie 57:50, o nieco ponad pół minuty wyprzedziła Sylwię Telatyńską (58:25), a o prawie 3 - Rozalię Gabską (1:00:41).

W Kołobrzegu walczyli o trofea przedstawiciele także innych formacji mundurowych. II Mistrzostwa Policji o puchar Komendanta Powiatowego Policji nie były aż tak licznie obsadzone. Wystartoiwało 14 zawodników, ale wyniki funkcjonariusze osiągnęli także godne. Najszybszy policjant, Norbert Borzęcki z Komendy Miejskiej w Koszalinie, otarł się o podium Biegu Zaślubin. Zajał czwarte miejsce z czasem 50:58. Lepsza pośród dwóch policjantek była Anna Tofil (1:23:33).

Z kolei kategorię „Wojsko Polskie” (54 biegaczy) wygrał Grzegorz Braun z Gryfic (51:52) zajmując w biegu 6 miejsce. Najlepsza wojskowa Małgorzata Śliwińska z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uzyskała czas 1:21:27.

WYNIKI

Wyróżniono także najszybszych mieszkańców powiatu kołobrzeskiego. W lokalnych mistrzostwach wzięło udział 136 biegaczy, w tym 40 kobiet. Zwyciężyli Artur Karcz (53:40), który zajął 12 miejsce open oraz Kornelia Maksymowicz (1:09:19).

Dawne gwiazdy polskiego maratonu na 33, Biegu Zaślubin. Od lewej: Wiesław Perszke, Antoni Marczak (z kwiatami), Jan Huruk

Jak co roku, organizatorom udało się zaprosić na Bieg Zaślubin grono biegowych gwiazd sprzed lat. Gośćmi tegorocznej imprezy nad morzem byli m. in. trzej olimpijczycy w maratonie: Jan Huruk, Wiesław Perszke i Ryszard Marczak, obecnie trener Błażeja Brzezińskiego. Blisko 60-letni Jan Huruk nie ograniczył się do roli VIP. Wciąż aktualny rekordzista Polski na dystansie 15 km (43:45 w 1991 r.) pobiegł nad morzem w czasie 1:00:23 (średnie tempo 4:01/km!) zajmując wysokie 60 miejsce.

Jan Huruk (nr 9) na trasie 33. Biegu Zaślubin

W rozgrzewce biegaczom pomagały huczne odgłosy wystrzałów z armat i karabinów dochodzące z pobliskiej plaży, gdzie odbyła się historyczna inscenizacja „Bój o Kołobrzeg”.

Przed rozpoczęciem rywalizacji, delegacja biegaczy złożyła tradycyjnie kwiaty pod Pomnikiem Sanitariuszki, a tuż przed startem uczestnicy wysłuchali hymnu biegu, „Ballady o Kołobrzegu” w wykonaniu Wojciecha Młynarskiego.